خانه / ساخت جرثقیل

ساخت جرثقیل

ساخت جرثقیل:

طراحی انواع جرثقیل های سالنی: ساخت جرثقیل های سقفی(overhead crane) و دروازه ای (gantry crane)جرثقیل بازویی(jib crane) ، جرثقیل آویز (suspension crane) جرثقیل دیواری (wall crane) ،جرثقیل مونوریل(mono rail)،جرثقیل های با گروه کار ی بالا (heavy duty) مخصوص صنایع سنگین همچون فولاد سازی، کارخانجات سیمان، صنایع کشتی سازی، صنایع معدنی و غیره توسط تیم متخصص بناگستر با انواع وینچ های بالابر و کشنده  با توجه به نیاز مشتری انجام می گردد.

جهت سفارش و استعلام قیمت می توانید با شماره ها یا ایمیل زیر تماس حاصل فرمایید:

مهندس تنکابنی: ۴۰۸۹-۹۴۷-۰۹۱۲
مهندس شاه حسینی : ۱۸۱۰-۰۲۶-۰۹۱۲
آدرس کارخانه: کیلومتر ۱۹ اتوبان تهران ساوه- شهرک صنعتی پاسارگاد- خیابان کمیل-

تلفن : ۵۶۴۳۰۸۷۷-۰۲۱ فکس: ۵۶۴۱۲۶۳۷-۰۲۱
info@banagostar.com

ساخت جرثقیل سقفی:

معمولا ساخت جرثقیل های سقفی به دو صورت جرثقیل سقفی تک پل و جرثقیل سقفی ۲ پل انجام میگیرد. در ساخت جرثقیل سقفی تک پل بالابر معمولا بصورت آویز در زیر پل جرثقیل نصب میگردد و در مواری هم بصورت وزن مقابل در کنار جان پل جرثقیل نصب میشود:

ساخت جرثقیل سقفی تک پل آویز
ساخت جرثقیل سقفی تک پل آویز
ساخت جرثقیل سقفی تک پل وزن مقابل
ساخت جرثقیل سقفی تک پل وزن مقابل

تناژ مربوط به ساخت جرثقیل سقفی تک پل با توجه به دهانه قابل تغییر می باشد و نمی توان برای آن محدودیتی قائل شد با این وجو توصیه میشود که حداکثر تا ظرفیت ۱۰ تن و دهانه ۲۴ متر   از جرثقیل سقفی تک پل استفاده گردد زیرا در غیر اینصورت علاوه براینکه ابعاد پل بسیار بزرگ خواهد شد، ساخت جرثقیل غیر اقتصادی نیز میگردد.

همانطور که در بالا عنوان گردید از دهانه ۲۴متر و ظرفیت ۱۰ تن به بالا از جرثقیل سقفی ۲ پل استفاده میگردد که دراینصورت میتوان تا دهانه ۳۵ متر و ظرفیت ۳۰۰تن از این تیپ جرثقیل استفاده نمود، کاربردهای جرثقیل سقفی ۲ پل بسیار زیاد بوده و از صنایع انبارشی و کوچک گرفته تا صنایع سنگین همچون کشتی سازی ، فولاد سازی و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه قرار گیری وینچ در ساخت جرثقیل سقفی ۲ پل بسته به نیاز مشتری متفاوت می باشد که معمولا بصورت رونشین برروی پل قرار میگیرد.

ساخت جرثقیل سقفی 2 پل
ساخت جرثقیل سقفی ۲ پل
ساخت جرثقیل سقفی 2 پل که وینچ بصورت آویز قرار گرفته است
ساخت جرثقیل سقفی ۲ پل که وینچ بصورت آویز قرار گرفته است

 

ساخت جرثقیل دروازه ای:

جرثقیل های دروازه ای( gnatry crane)نیز همانند دیگر مدل های جرثقیل دارای انواع گوناگونی است ،موارد استفاده از انواع جرثقیل دروازه ای را می توان به بنادر ، صنایع دوب ، صنایع فولاد ، راه آهن و … اشاره نمود  بسته به نیاز مشتری ، در دهانه ها و اندازه های متفاوتی ساخته می شود. جرثقیل دروازه ای تک پل ، جرثقیل دروازه ای ۲ پل ، جرثقیل دروازه ای با کنسول در طرفین ، جرثقیل نیمه دروازه ای ، جرثقیل دروازه ای چرخ لاستیکی و … از معروفترین و پرکاربردترین انواع جرثقیل میباشد:

جرثقیل دروازه ای
جرثقیل دروازه ای کنسول دار

 

جرثقیل دروازه ای
جرثقیل دروازه ای مخصوص صنایع دریایی

 

جرثقیل دروازه ای
جرثقیل دروازه ای چرخ لاستیکی

نحوه طراحی و ساخت جرثقیل دروازه ای همانند جرثقیل سقفی بوده با این تفاوت که انتقال بار از طریق ستون های خود جرثقیل صورت میگیرد و راهبرهای طولی(end carriage) در زیر ستون ها قرار میگیرند. خط برق طولی نیز معمولا از طریق کابل جمع کن که می تواند بصورت موتوردار و یا فنری باشد وظیفه جمع کردن کابل طولی را بر عهده دارد.در جرثقیل دروازه ای تک می توان تا تناژ ۱۰ تن و دهانه ۲۴ متر مورد استفاده قرار گیرد، جرثقیل های دروازه ای که معمولا در بنادر جهت تخلیه بار مورد استفاده قرار میگیرد معمولا دارای یک کنسول بسیاد بلند می باشد از این رو به جهت حفظ تعادل جرثقیل از وزنه مقابل و انواع سیم بکسل جهت غلبه بر نیروها و حفظ تعادل جرثقیل استفاده میگردد.

ساخت جرثقیل بازویی:

در ساخت جرثقیل بازویی (jib crane) برای بلند کردن اجسامی که وزن زیادی ندارند بکار می روند و معمولا از تیر ساده بعنوان پل ، یک ستون جهت انتقال بار به زمین و فنداسیون تشکیل شده اند در بعضی از مواقع نیز به ستون سوله متصل شده  که در این صورت دیگر نیازی به ستون و فنداسیون نداشته و از ستون و فنداسیون خود سوله جهت انتقال بار استفاده میشود . جرثقیل بازویی دارای ۴ حرکت (بالا ، پایین و ۲ حرکت عرضی ) بوده و می تواند حول محور ستون خود از ۳۶۰ درجه چرخش نماید، نمونهای سبک تر این جرثقیل فاقد موتور برای چرخش بوم بوده و بوسیله دست جابجا میگردند ولی در نمونه های با تناژ بالاتر جرثقل بازویی توسط  الکترو موتور چرخش بوم صورت میگیرد. از آنجایی که در جرثقیل بازویی تیر بصورت تره ای عمل می کند نیروی برشی و لنگر زیادی در محل اتصال تیر به ستون ایجاد میگردد لذا نحوه اصتال در این ناحیه بسیار حائز اهمیت می باشد، ضمن اینکه در مواردی که تیر به تنهایی نتواند وزن بار تحمل نماید برای کاهش ابعاد تیر از سیم بکسل که بصورت پیش تنیده می باشد استفاده میگردد در اشکال زیر نمونه هایی از انواع جرثقیل بازویی را مشاهده می نمایید:

جرثقیل بازویی
جرثقیل بازویی

 

جرثقیل بازویی
جرثقیل بازویی

 

جرثقیل بازویی
جرثقیل بازویی

 

از جرثقیل های بازویی جه ت استفاده در صنایع سبک همچون تعمیرگاه ها ، کارگاه های کوچک ، صنایع خودرویی و … استفاده میگردد.