یکی از پراستفاده‌ترین و کاربردی‌ترین انواع طناب‌های فولادی در صنعت، سیم بکسل نتاب است. سیم بکسل‌ها طناب‌های فولادی هستند که در صنایع مختلفی از جمله معادن، حفاری، حمل و نقل، باربرداری و… از آن‌ها استفاده می‌شود. اما نکته مهمی که در مورد استفاده از این محصولات وجود دارد، تنوع بالای آن هاست. سیم بکسل‌ها را در متریال‌ها، نوع بافت‌ها، سایز‌ها، نوع تاب، برند و… مختلفی می‌سازند.

هر کدام از انواع این محصولات برای انجام امور خاصی کاربرد دارند. اگر قصد خرید سیم بکسل نتاب را دارید، ابتدا باید به صورت کامل با مشخصات و کاربرد‌های آن آشنا شوید. در این مقاله از سیم بکسل بناگستر به تمامی سؤالات شما در خصوص طناب‌های فولادی نتاب پاسخ خواهیم داد.

سیم بکسل نتاب چیست؟

قبل از آنکه سیم بکسل نتاب را معرفی کنیم لازم است در مورد ساختار این طناب فولادی حرف بزنیم. سیم بکسل دارای سه بخش مفتول (سیم)، لایه سیم (استرند) و مغزی (هسته) است. مفتول‌ها که سیم‌های نازکی هستند به دور هم پیچیده شده و لایه سیمیا استرند را تشکیل می‌دهند.

استرند‌ها نیز به دور مغزی پیچیده و طناب فولادی ساخته می‌شود. در سیم بکسل‌های نتاب، جهت پیچیدن مفتول‌ها و ساخت استرند با جهت پیچیدن استرند‌ها به دور مغزییکسان نیست. یعنی مفتول‌ها در جهت مخالف پیچیدن استرند‌ها قرار دارند. این نوع ساختار باعث ده تا سیم بکسل‌های نتاب دارای ویژگی‌ها و مشخصات خاصی باشند.

کاربرد‌های مهم سیم بکسل نتاب

ساختار خاص سیم بکسل نتاب باعث شده تا این طناب فولادی تعادل و میزان ایمنی بالایی ایجاد کند. در هر جا که نیاز به حفظ تعادل و ایمنی در سطح بالایی باشد، از این نوع طناب فولادی بهره می‌برند. در صنایع باربرداری که جرثقیل‌ها بار‌های سنگین را در ارتفاعات بلند جابه جا می‌کنند، به این نوع سیم بکسل نیاز است.

در لنگراندازی‌ها برای حفظ هر چه بیشتر تعادل از سیم بکسل‌های نتاب بهره می‌برند. از کاربرد‌های دیگر این نوع سیم بکسل‌ها می‌توان به ساخت انواع تله کابین‌ها اشاره کرد. در سیستم تله کابین نیاز است تا تعادل کابین در ارتفاعات بالا حفظ شود. درنتیجه انواع نتاب سیم بکسل بیشترین استفاده را دارند.

ویژگی‌ها و مشخصات سیم بکسل نتاب

سیم بکسل نتاب به دلیل ساختار متفاوتی که دارد دارای ویژگی‌ها و مشخصات فوق‌العاده‌ای است. دلیل کاربرد‌های فراوان این نوع طناب فولادی را می‌توان در این ویژگی‌ها و مشخصات یافت.

  • سیم بکسل‌های نتاب می‌توانند بیشترین میزان وزن را تحمل کنند. در واقع ظرفیت حمل بار آن‌ها زیاد است.
  • این نوع سیم بکسل در برابر عوامل محیطی مخرب همچون رطوبت، حرارت، مواد شیمیایی خورنده و… بسیار مقاوم است.
  • در سایز‌ها، بافت‌ها، متریال‌ها و قطر‌های مختلفی ساخته می‌شود و تنوع خرید بالایی دارد.
  • انعطاف‌پذیری بالایی داشته و به راحتی پیچ نمی‌خورند.
  • مقاومت کشی آن‌ها زیاد بوده و در برابر بار‌های بسیار سنگین می‌توانند مقاومت کششی از خود نشان دهند.

انعطاف‌پذیری بالا و عدم پیچ خوردگی

مهم‌ترین ویژگی سیم بکسل نتاب که آن را از سایر انواع سیم بکسل‌ها متمایز می‌کند، انعطاف‌پذیری بالا است. مخالف بودن جهت قرار گرفتن مفتول‌ها و لایه سیم‌ها موجب افزایش انعطاف‌پذیری آن شده‌اند. به همین دلیل این سیم بکسل‌ها در ارتفاعات و در هنگام جابه جایی بار‌های بسیار سنگین به هیچ عنوان پیچ نمی‌خورند. این مورد موجب کاهش خطر سقوط بار و ایجاد خسارت‌های جانی و مالی خواهد شد. همچنین ایمنی کار با طناب‌های فولادی نتاب بسیار بیشتر از انواع بتاب است. به همین دلیل قیمت خرید آن‌ها نیز بیشتر می‌باشد.

مقاومت کششی سیم بکسل‌های نتاب

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم سیم بکسل نتاب مقاومت کششی بالای آن است. این سیم بکسل‌ها با وجود داشتن بافت نتاب دارای مقاومت کششی بالایی هستند. این طناب‌ها را در ظرفیت‌های مختلفی از تحمل وزن می‌سازند. به همین دلیل می‌توانند به راحتی بار‌های چند ده تنی را بدون هیچ مشکلی جابه جا کنند. میزان مقاومت کششی تا حد زیادی به متریال سیم بکسل بستگی دارد.

فاکتور‌های مؤثر بر مشخصات طناب فولادی نتاب

تنسایل (مقاومت کششی)، MBL و سختی سطحی و مقاومت سایشی فاکتور‌های مؤثر بر مشخصات سیم بکسل نتاب هستند. تنسایل همان مقاومت کششی سیم بکسل است که بستگی به نوع متریال مورد استفاده برای ساخت محصول دارد. برای ساخت طناب فولادی نتاب از آلیاژ‌های فولادی دارای منگنز، کربن و سیلیسیم بهره می‌برند. کم و زیاد شدن هر یک از این درصد‌ها می‌تواند تأثیرات مهمی در میزان تنسایل محصول داشته باشد. تنسایل تابع سایز نمی‌باشد.

ام بی‌ال (MBL) یکی از مشخصه‌هایی است که برای تعین پارگی و شکست سیم بکسل در مقابل وزن‌های بالا به کار می‌رود. سنجش این ویژگی مکانیکی بر حسب کیلو نیوتون انجام می‌شود. ‌ام بی‌ال سیم بکسل تابع سایز آن است. یعنی هر چه سایز بالاتر رود، استحکام سیم بکسل نیز بالاتر می‌رود.

در سیم بکسل نتاب از سیم مفتول‌های نازک برای تولید سیم بکسل استفاده می‌شود. به همین دلیل بررسی سختی سطحی و مقاومت سایشی آن بسیار حائز اهمیت است. میزان سختی سیم بکسل به صورت همزمان و موازی با تنسایل آن بالا می‌رود. همچنین تابع عملیات حرارتی انجام شده بر رویمفتول‌ها و درصد کربن متریال آن هاست.

مغزی سیم بکسل‌های نتاب از جنس چیست؟

مغزی سیم بکسل نتاب را از دو متریال فولادی و الیافی می‌سازند. قطر مغزی باید به اندازه‌ای باشد که در هنگام کشیده شدن از تماس بین رشته سیم‌ها با هم جلوگیری کند. مغزی‌های فولادی استحکام بالایی داشته و در عوض انعطاف‌پذیری پایینی دارند. در واقع مغزی‌های فولادی خود همانند یک سیم بکسل جداگانه عمل می‌کنند. مغزی‌های فولادی خود از چندین مفتول فولادی ساخته می‌شوند که دارای ساختار ویژه‌ای هستند.

مغزی‌های الیافی را از الیاف طبیعییا مصنوعی می‌سازند. کنف طبیعی و پلی پروپیلن جزء این الیاف هستند. این مغزی‌ها انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارند. اما در عوض استحکام آن‌ها کمتر است.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت سیم بکسل بناگستر به معرفی کامل سیم بکسل نتاب، مشخصات، کاربرد‌ها و مزایای آن پرداختیم. همچنین انواع فاکتور‌های تأثیرگذار در ویژگی‌های آن را توضیح دادیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سیم بکسل و خرید آن می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس بگیرید. کارشناسان فروش بناگستر می‌توانند شما را در خرید این محصولات به صورت کامل راهنمایی کنند.

معرفی محصول:

سیم بکسل رده 19×7 Non-Rotation Rope نتاب  و  35×7 Python نتاب (پوست ماری)  با قابلیت انعطاف بالا  از جمله سیم بکسل های تاور کرین محسوب می شوند،  قابلیت انعطاف پذیری بالا از ویژگی های این نوع از سیم بکسل می باشد. از سیم بکسل 19×7 Non-Rotation Rope نتاب برای بلند کردن اجسام بزرگ و حساس که در آن نباید بار چرخش زیادی داشته باشد استفاده می شود. استاندارد های این سیم بکس به قرار زیر است:

استاندارد
ASTM A1023 / A 1023M – 09، جدول شماره 21
EN 10264، 12385 که در آن قابل اجرا
CSA G4-09
ISO 2408

سیم بکسل 35×7 Python نتاب (پوست ماری) ، بسیار مقاوم در برابر چرخش بار و نسبت به سایر سیم بکسل های هم رده خود همچون 24×7 برتری دارد این سیم بکسل بهترین انتخاب برای جرثقیل های تاور  محسوب می شود و به دلیل نوع بافت آن خطر گسیختگی یکبار سیم بکسل را به حداقل می رساند

برندهای معتبر تولید کننده این نوع الفانت کره (Elephant) ، کیس وایر کره (Kiswire) و فایفر آلمان (Pfeifer) و گوستاو ولوف آلمان (Gustav wolf) می باشد.

جهت سفارش و استعلام قیمت می توانید با شماره ها یا ایمیل زیر تماس حاصل فرمایید:

مهندس شاه حسینی : 1810-026-0912
آدرس کارخانه: کیلومتر ۱۹ اتوبان تهران ساوه- شهرک صنعتی پاسارگاد- خیابان کمیل-

فکس:  ما
info@banagostar.com

سیم بکسل فایفر سیم بکسل کیس وایر سیم بکسل گوستاو ولف چین
  سیم بکسل فایفر آلمان : سیم بکسل کیس وایر کره : سیم بکسل الفانت کره : گوستاو ولف آلمان :

توصیه:

کلیه برندهای سیم بکسل به همراه کالای مربوطه گواهی تأییدیه سیم بکسل را نیز ارائه می نمایند نمونه ای از این گواهینامه ها در زیر قابل مشاهده می باشد:

photo_2016-05-21_13-13-39 photo_2016-05-21_13-13-22
گواهینامه تأییدیه کیفیت سیم بکسل کیس وایر گواهینامه تأییدیه کیفیت سیم بکسل الفانت

مشخصات فنی:

سیم بکسل 19×7 Non-Rotation Rope نتاب:

سیم بکسل 19×7 Non-Rotation Rope نتاب جدول مشخصات فنی

مشخصات فنی:

سیم بکسل 35×7 Python نتاب (پوست ماری):

سیم بکسل35×7 Python نتاب (پوست ماری) جدول مشخصات فنی

نمونه ای از آزمایش کشش سیم بکسل توسط آزمایشگاه متالوژی دانشگاه شریف: 

آزمایش کشش سیم بکسل
آزمایش کشش سیم بکسل

جهت سفارش و استعلام قیمت می توانید با شماره ها یا ایمیل زیر تماس حاصل فرمایید:

مهندس شاه حسینی : 1810-026-0912
آدرس کارخانه: کیلومتر ۱۹ اتوبان تهران ساوه- شهرک صنعتی پاسارگاد- خیابان کمیل-

فکس:  ما
info@banagostar.com

فهرست
مشاوره رایگان