یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع مختلف، سیم بکسل روکش دار است. احتمالاً بار‌ها سیم‌های محکم فلزی را مشاهده کرده‌اید که دارای روکشی پلاستیکی هستند. این سیم بکسل‌ها در انواع مختلفی ساخته شده و شرکت‌هایی زیادی نسبت به تولید آن‌ها اقدام کرده‌اند. بنابراین برند‌های مختلفی از این محصول موجود هستند.

شاید شما نیز این سؤال را از خودتان پرسیده‌اید که اصلاً کاربرد سیم بکسل روکش دار چیست؟ مشخصات این سیم بکسل کدام بوده و بهترین برند‌های آن کدامند؟ سیم بکسل‌های روکش دار به چند نوع مختلف تقسیم می‌شود؟ در این بخش از سایت جرثقیل بناگستر می‌خواهیم به صورت تخصصی به معرفی سیم بکسل روکش دار و بحث پیرامون آن بپردازیم.

سیم بکسل روکش دار چیست؟

سیم بکسل روکش دار یک نوع طناب فولادی است که دارای روکشی از جنس پلاستیک می‌باشد. این روکش از جنس PVC، پلی پروپیلن، پلی وینیل کلراید و… است. سیم بکسل روکش دار دارای چندین اجزای مهم می‌باشد. مغزی یا هسته، مفتول یا سیم، استرند یا لایه سیم و روکش پلاستیکی جزء اجزای مهم این محصول‌اند.

مغزی یا هسته سیم بکسل می‌تواند از جنس کنف یا فولاد باشد. مفتول یا سیم‌ها در کنار هم استرند یا لایه سیم را تشکیل می‌دهند. استرند با پیچش به دور مغزی، طناب فولادی را درست خواهد کرد.

جزء دیگر سیم بکسل روکش دار، روکش پلاستیکی آن است. این روکش پلاستیکی از سیم در برابر عوامل محیطی مخرب محافظت خواهد کرد. درنتیجه محصول در برابر رطوبت، حرارت، فرسایش، سایش و… مقاوم خواهد شد. به همین جهت است که سیم بکسل‌های روکش دار دارای طول عمر و دوام بیشتری نسبت به انواع دیگر هستند.

مشخصات سیم بکسل روکش دار و کاربرد‌های آن

برای آن که بهتر با سیم بکسل روکش دار آشنا شوید، می‌خواهیم به معرفی مشخصات و کاربرد‌های این محصول بپردازیم. مشخصات سیم بکسل‌های روکش دار به صورت زیر هستند:

  • معمولاً دارای یک مغزی با ساختار ۷*۷ هستند که یک مغزی فولادی ۷ مفتوله را می‌سازد. ۶ استرند به دور مغزی می‌پیچند که هر کدام دارای ۷ مفتول هستند.
  • از بهترین و باکیفیت‌ترین آلیاژ‌های فولادی برای ساخت این سیم بکسل‌ها بهره می‌برند. در نتیجه مقاومت کششی و استحکام آن عالی است.
  • روکش‌های جنس پی وی سی در برابر خط و خش، پارگی، مواد شیمیایی خورنده، روغن‌ها، اشعه ماوراء بنفش و… مقاوم می‌باشد.
  • سیم بکسل فولادی از جنس فولاد گالوانیزه می‌باشد. از روکش صرفاً جهت بالا بردن بیشتر مقاومت محصول بهره می‌برند.
  • در سیم بکسل‌هایی با قطر ۱۰ میلیمتر معمولاً از مفتول فولادی به عنوان مغزی استفاده می‌کنند
  • ساختار سیم بکسل روکش دار پی وی سی ۱۹*۶ به صورت سه لایه است و در سایز‌های بزرگتر از ۶ میلیمتر عرضه می‌شود.
  • رنگ روکش سیم بکسل را در انواع مشکی، سفید، شفاف، زرد، قرمز و آبی انتخاب می‌کنند. رنگ روکش تفاوتی در استحکام یا مقاومت سایشی محصول ایجاد نخواهد کرد.

سیم بکسل روکش دار در انواع صنایع، تجهیزات و ماشین آلات مختلف دارای کاربرد است. بنابراین نمی‌توان کاربرد این محصول را به یک یا چندین مورد محدود کرد. از سایز‌های کوچک‌تر این سیم در دستگاه‌های بدنسازی جهت متصل کرده وزنه‌ها به دسته‌های کنترل بهره می‌برند.

البته علاوه بر این دستگاه‌ها، سیم بکسل روکش دار را در اتصالات ترمز ماشین، دوچرخه‌ها و موتورسیکلت‌ها بهره می‌برند. در صنایع رباتیک و ساخت تجهیزات پزشکی نیز از این سیم‌ها استفاده می‌کنند.

انواع سیم بکسل روکش دار

انواع سیم بکسل روکش دار را از نظر سایز، بافت و تاب به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. در این بخش می‌خواهیم به معرفی انواع سیم بکسل‌های روکش دار بپردازیم.

انواع سایز

سیم بکسل روکش دار را معمولاً در سایز‌های ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶ میلیمتری می‌سازند. کلاً سیم بکسل‌های روکش دار را بر دو اساس اندازه‌گیری می‌کنند: یکی از بر اساس قطر مغزی و دیگر بر اساس قطر بیرون سیم بکسل که شامل روکش هم می‌شود. سایز‌های ۴ و ۵ و ۶ سیم بکسل پر استفاده‌ترین انواع این محصولات هستند.

انواع بافت

سیم بکسل روکش دار بر اساس بافت به سه دسته سیل (Seale)، فیلر (Filler) و وارینگتون تقسیم می‌شوند. در بافت سیل سیم‌های بیرونی بزرگ و کوچک در یک جهت و به صورت هماهنگ دور مغزی پیچیده می‌شوند. در بافت فیلر، سیم‌های کوچک فضای بین سیم‌های بزرگ را پر می‌کنند. اما در بافت وارینگتون سیم‌های بزرگ و کوچک به ترتیب در لایه بیرونی قرار می‌گیرند.

انواع تاب

نوع تاب سیم بکسل روکش دار می‌تواند به صورت راست گرد و چپ گرد باشد. همچنین انواع تاب‌های دیگر این محصول شامل تاب معمولی، لنگ و متناوب می‌شوند. راست گرد متداول‌ترین نوع تاب برای سیم بکسل‌های روکش دار است.

برند‌های انواع سیم بکسل روکش دار

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، شرکت‌های سازنده زیادی اقدام به تولید سیم بکسل روکش دار می‌کنند. زیر استفاده و کاربرد این نوع سیم در تمامی صنایع بسیار است. در این میان می‌توان برند‌های آلمانی و کره‌ای را ممتاز دانست. گوستاولف آلمان، کیسوایر و الفانت کره جنوبی جزء این برند‌های معتبر جهانی هستند. این شرکت‌ها از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه برای ساخت محصولات خود بهره می‌برند. به همین دلیل سیم بکسل‌های برند گوستاولف، کیسوایر و الفانت حرف اول را در صنایع مربوط به سیم بکسل می‌زنند.

البته برند‌های چینی و ایرانی نیز در ساخت سیم بکسل روکش دار فعالیت دارند. محصولات این برند‌ها نیز دارای کیفیت مناسبی هستند. می‌توانید باکیفیت‌ترین و بادوام‌ترین انواع سیم بکسل روکش دار برند‌های معروف جهانی را با قیمت مناسب از سیم بکسل بناگستر خریداری کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت سیم بکسل روکش دار

قیمت سیم بکسل روکش دار بستگی به سایز سیم بکسل، جنس روکش، کیفیت ساخت، برند، جنس مغزی و… دارد. بنابراین قیمت ثابتی برای این محصول وجود نخواهد داشت. هر چه قطر سیم بکسل بیشتر بوده و کیفیت ساخت آن بالاتر باشد، قیمت خرید آن بیشتر خواهد بود. همچنین محصولات برند‌های معروف جهانی دارای قیمت بیشتری نسبت به محصولات برند‌های ناشناخته هستند.

در انبارهای شرکت بناگستر سیم بکسل روکش دار با روکش های پلاستیکی و لاستیکی در انواع ضخامت ها و رنگ های مورد نیاز مشتریان موجود است. از محصولات پر فروش مربوط به سیم بکسل روکش دار در شرکت بناگستر میتوان به سیم بکسل روکش دار با بافت های 7×7  با روکش پی وی سی، سیم بکسل روکش دار با بافت 12×6 با روکش پی وی سی و سیم بکسل های با بافت 19×6 با روکش پی وی سی، اشاره نمود. انواع دیگر سیم بکسل های روکش دار پلاستیکی و لاستیکی که توسط این شرکت عرضه می‌شود میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

دسته بندی سیم بکسل روکشدار

1. بافت 7×6 با قطر 4 میلی متر و روکشی با قطر 2 میلی متر.

2.سیم بکسل 7×6 با ضخامت 3 میلی متر و با روکشی به ضخامت 1.5 میلی متر.

3.سیم بکسل به قطر 1.5 میلیمتر از نوع بافت 7×6 که روکشی با ضخامت 2 میلیمتر دارد.

4. بافت 7×6 که ضخامتی در حدود 5 میلیمتر دارد.

(در این نوع سیم روکشی با ضخامت 2 میلی متر تعبیه شده است.)

5.ضخامت 2 میلی متر و بافت7×6  با روکشی با ضخامت 2 میلی متر.

6. از نوع طناب فولادی با سایز 3 میلی متر با بافت 19×6 با روکش با ضخامت 2 میلی متر.

6.سیم با بافت 19×6 با ضخامت 4 میلیمتر با ضخامت روکش 2 میلی متری.

7.سیم بکسل با ضخامت 5 میلی متری که از نوع بافت 19×6 با ضخامت روکش 0.2 سانتی متری است.

8.سیم بکسل 7 لایه کنف که دارای ضخامت سیم و ضخامت روکشی به اندازه ی 2 میلی متر است.

 سیم بکسل روکشدار

سیم بکسل روکش دار نازک

سیم بکسل نازک روکش دار که دارای روکش های از جنس مختلف پی وی سی، پلی پروپیلن، نایلونی هستند.

این طناب های فولادی با ضخامت هایی بین 1.5 میلی متر تا 3 میلی متر در بازار عرضه میشوند.

تولید سیم بکسل روکش دار

روکشی که در سیم بکسل استفاده میشود از جنس پی وی سی بوده که خاصیت انعطاف پذیری را به آن میدهد.

همچنین به دلیل ارزان بودن این نوع روکش بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده کردن از روکش در سیم ها باعث محافظت سیم در برابر رطوبت و ساییدگی و عوامل محیطی دیگر میشود.

سیم بکسل روکش دار از جنس مغز فولادی با ضخامت های کمتر، بیشتر در سالن های بدنسازی و برای وصل کردن وزنه های دستگاهای بدنسازی مورد استفاده قرار میگیرد.

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که همه ی سیم بکسل های روکش دار ضد زنگ نیستند و در عوض سیم بکسل های گالوانیزه و استیل خاصیت ضد زنگ بودن را دارند.

برای بهره گیری از سیم بکسل های با سایز 3 میلی متر تا 7 میلی متر، از سیم بکسل 7×7 و برای سایز های 8 میلی متر تا 12 میلی متر معمولا از سیم بکسل های روکش دار 12×6 که به آن ها سیم بکسل های روکش دار هفت لا نیز میگویند، استفاده میشود.

انواع سیم بکسل روکشدار بر حسب کارایی

به طور کلی میتوان بر اساس نوع کارایی، ضخامت آن ها، طول عمر سیم، بافت آن ها،جنس مغزی سیم و غیره به دسته های مختلفی تقسیم کرد.

این دسته بندی ها شامل انواع و گونه های روکش ها نیز هستند که ضخامت و قطر متفاوتی دارند.

این دسته بندی و گونه های مختلف سیم بکسل به دلیل موارد استفاده های مختلف آن ها به وجود آمده و هر کدام از آنها برای صنعت خاصی مورد استفاده قرار میگیرند.

به همین دلیل برای استفاده کردن از سیم بکسل ها باید اطلاعات کافی را کسب کنید تا سیم مناسب کار خودتان را انتخاب کنید چون در صورتی که سیم مناسب را انتخاب نکرده باشید احتمال خسارت های جبران ناپذیر بیشتر میشود.

برای مثال اگر از سیم بکسل روکش دار مخصوص حمل ماشین برای آسانسور استفاده کنید احتمال آسیب رسانی به مقدار زیادی افزایش می یابد زیرا سیم بکسل ها داری مقاومت های متفاوتی هستند ( اطلاعات بیشتر سیم بکسل آسانسور).

سیم بکسل ها روکش های مختلفی دارند مانند روکش های پی وی سی و پلی پروپیلن و نایلون و همچنین در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی و دارویی و در محیط های اسیدی و مرطوب و محیط هایی که احتمال خوردگی سیم وجود دارد، میتوان از این نوع سیم های روکش دار استفاده کرد. روکش در سیم بکسل ها لایه ی بیرونی آن است که برای محافظت سیم در برابر اشعه و سوختگی و رطوبت و غیره، تعبیه شده است. (اطلاعات بیشتر)

جنس روکش

جنس این روکش ها معمولا از نوع پی وی سی، پلی اتیلن، الاستومر ترموپلاستیک TPE و پلی یوترن ترموپلاستیک TPU  هستند که بسته به نوع کاربرد این سیم، روکش های مختلفی نیز مورد استفاده قرار میگیرد برای مثال سیم با روکش پی وی سی در برابر اشعه ماورا بنفش و آتش و روغن مقاوم است و این باعث شده که سیم های با روکش های پی وی سی انتخاب مناسبی باشند.

مغزی سیم بکسل روکش دار

بخش مرکزی سیم بکسل را مغزی سیم بکسل میگویند که رشته های سیم  برای نگهداری از رشته های طناب به دور آن پیچیده شده اند که معمولا قطر آن بزرگ ساخته میشود.

تا زمانی که سیم بکسل زیر بار است، از تماس بین رشته های جلوگیری به عمل آید.

دو نوع مغزی برای سیم بکسل وجود دارد که از نوع فولادی و الیافی هستند که به آن ها IWRC و FC  نیز میگویند.

سیم بکسلی که مغزی آن فولادی است در عین حال که استحکام بیشتری دارد انعطاف کمتری نیز دارد.

در نتیجه برای انتخاب سیم بکسل باید به مورد استفاده آن دقت کنید. مغزی سیم بکسل نیز از رشته های مخصوصی تهیه میشوند.

تفاوت سیم مغزی فولادی و کنفی

نوعی از سیم بکسل وجود دارد که مغزی فولادی آن یک سیم بکسل مستقل است که به آن مغزی سیم بکسل مستقل LWRC می گویند.

برای سیم بکسل های با قطر کمتر از 10 میلیمتر مغزی فولادی آن ها یک مفتول فولادی WSC است.

در مورد سیم بکسل های FC باید بگوییم که مغزی آن ها از الیاف مصنوعی یا الیاف طبیعی تشکیل شده است.

از الیاف طبیعی میتوان به کنف طبیعی اشاره کرد و برای الیاف مصنوعی از موادی مانند پلی پروپیلن برای ساخت مغزی سیم بکسل ها استفاده میشود.

اگر نیاز به سیم بکسلی دارید که نیروی کشش و استحکام طناب بیشتر از عوامل دیگر مهم است.

بهتر است از مغزی فولادی استفاده شود زیرا سیم بکسل های با مغزی الیافی قابلیت انعطاف طناب نسبت به نیروی کشش آن بیشتر است.(اطلاعات بیشتر)

بافت سیم بکسل روکش دار

برای بافت سیم بکسل مطابق با سفارش کارخانه ی مد نظر، در کارخانه ی بافت سیم بکسل این سیم ها را با طول های مختلف میبرند و سر آن ها را به صورت شبکه ای باز کرده و با دمگیر میبندد.

پس از اینکه سر سیم بکسل به صورت حلقه ای درآمد، سر سیم را تار به تار و سه مرتبه برای هر تار به وسیله ی سنبه و چکش و گاز انبر در سیم اصلی میبافند.

طول سیم بکسل روکش داری که برای بلند کردن بار مورد استفاده قرار میگیرد نباید از 20 تا 25 برابر قطر سیم کمتر باشد برای مثال اگر قطر سیم بکسل 15 میلی متر است باید طول بافت آن 300 تا 375 میلی باشد.

همچنین برای هر 5 میلی متر که به بافت سیم بکسل اضافه میشود برای 28 میلی متر به بالا باید 5 مرتبه هر رشته بافته شود.

از نقطه ی گلوی حلقه سیم بکسل تا انتهای بافت نباید کمتر از 50 سانتی متر باشد. برای طول بافت 75 سانتی متر ضخامت باید 27 میلی متر به بالا باشد.

نامگذاری سیم بکسل

نامگذاری سیم بکسل ها از نظر بافت بر اساس جهت بافت کلاف ها انجام میشود.

سیم بکسل هایی که از چب به راست تابیده می شوند علامت z روی آن ها درج میشود و اصطلاحا راست بافت هستند و اگر از راست به چپ تابیده شوند علامت s روی آنها درج میشود و چپ بافت هستند.

در سیم بکسل های بلند کننده معمولا بافت صلیبی راست بافت و چپ بافت استفاده می شود، زیرا سیم بکسل های صلیبی در مقابل نیروهای کششی مقاوم تر هستند.

سیم بکسل های یک طرفه احتمال باز شدن و شل شدن بافت های آن ها بیشتر است، ولی قابلیت انعطاف و مقاومت پوششی آن ها بیشتر است و کمتر در جرثقیل ها استفاده میشوند.

باید توجه داشت که از سیم های یک طرفه برای بلند کردن بار نباید استفاده کرد.

تولید کننده سیم بکسل روکش دار

برای تولید انواع طناب فولادی شرکت بنا گستر آمادگی سرمایه گذاری مشترک با تولیدکنندگان را دارد. برای اطلاع از شرایط سرمایه گذاری می توانید از طریق لینک زیر با واحد بازرگانی این شرکت ارتباط حاصل نمایید

قیمت انواع سیم بکسل روکش دار

با تغییرات هر روزه ی نرخ ارز و دلار امکان ارائه ی لیست دقیق قیمت ها امکان پذیر نیست به همین دلیل از خریداران تقاضا داریم جهت استعلام قیمت سیم بکسل روکش دار از طریق بخش ارتباط با ما میتوانید قیمت روز دریافت نمایید.

خرید و فروش اینترنتی سیم بکسل روکش دار

برای فروش محصولات خود میتوانید از طریق لینک منوی ارتباط با ما با واحد خرید شرکت بناگستر تماس حاصل نمایید. همچنین برای خرید انواع طناب فولادی می توانید با مشاوران ما رد واحد فروش مشورت نمایید. محصول مناسب خودتان را با اطمینان بیشتری انتخاب نمایید.

برای خرید اینترنتی بهتر است قبل از انتخاب کالای مورد نیاز خود با مشاوران و کارشناسان فروش ما در شرکت مشورت نمایید تا در انتخاب محصول مناسب به یاری شما بیایند، برای ارتباط با کارشناسان فروش شرکت بناگستر از طریق لینک ارتباط با ما اقدام نمایید.

سیم بکسل دستگاه بدنسازی

که در دستگاه های بدنسازی به وفور استفاده می شود.

عموما مدیران مجموعه های ورزشی یکی از خریداران انواع این نوع از سیم بکسل می باشند.

سیم بکسل روکشدار دستگاه بدنسازی

سیم بکسل لوستر

 همچنین میتوان بعنوان سیم بکسل جهت نگهداری لوستر استفاده میشود.

این سیم بکسل توسط روکش شفاف و رنگی پوشش شده است.

سیم بکسل روکشدار برای لوستر

جمع‌بندی

در این مقاله از سیم بکسل بناگستر به معرفی کامل سیم بکسل روکش دار، مشخصات و کاربرد‌های آن در صنایع مختلف پرداختیم. همچنین انواع این سیم بکسل‌ها را بر اساس معیار‌های مختلف بررسی کردیم. با خرید سیم بکسل باکیفیت می‌توانید خیال خود را بابت ایمنی، دوام و طول عمر آن راحت کنید.

فهرست
مشاوره رایگان