روغن سیم بکسل:

روغن سیم بکسل باعث افزایش طول عمر و کارایی آن در دراز مدت می‌شود. در بسیاری از صنایع و تجهیزات از جمله در آسانسور، جرثقیل‌ها، پل‌های کابلی و …  استفاده می‌کنند. این وسیله شامل چندین سیم فولادی است که به دور هسته مرکزی پیچیده شده اند. اکثر سیم های سیم بکسل از جنس فولاد ساخته می‌شود اما هسته می‌تواند از جنس فولاد و پلاستیک باشد.

ساختار سیم بکسل و علل روغنکاری آن:

فولادی که برای ساخت آن استفاده می‌شود از نوع مرغوب ترین و با کیفیت ترین آنها انتخاب می‌شود که نسوز و ضد رطوبت است تا بتواند در سخت ترین شرایط آب و هوایی در مواقع وقوع حوادثی چون آتش سوزی استحکام و دوام خود را حفظ کند.

برای تقسیم بندی این کابل‌ها از پارامترهای مختلفی چون جنس، سایز، تعداد رشته و سیم استفاده می‌کنند. استفاده از روغن سیم بکسل بخش مهم و مشکل نگهداری آن در دراز مدت است که باید به آن نگاهی جدی و تخصصی داشت.حفظ ایمنی در هنگام کار با آن در گرو نگهداری بهینه و مناسب از آن است که روغن کاری مهمترین بخش این مسئله است (اطلاعات بیشتر).

روغن سیم بکسل

از دو نوع روغن سیم بکسل استفاده می‌شود:

۱٫ یکی برای لایه درونی و هسته آن برای روانکاری و کاهش اصطکاک وقتی طناب فولادی در طول روز، ماه و سال به دفعات زیاد و متعدد کشیده می‌شود و اصطکاک زیاد می‌تواند باعث پارگی آن شود.

۲٫ یکی برای لایه خارجی،برای اینکه از خوردگی و زنگ زدن در برابر هر نوعی از آب و هوایی جلوگیری شود.

روغن مناسب سیم بکسل:

برای روانکاری و جلوگیری از زنگ زدن، خوردگی و پارگی طناب های فولادی استفاده می‌شود. این روغن یک حلال نفتی است که با مالیدن و اسپری کردن مواد آن وارد هسته آن شده و پس از آن تبخیر می‌شود.مواد این روغن‌های روان کننده کل بدنه خارجی طناب فولادی هسته را پوشش داده و به درون آنها هم نفوذ می‌کند تا هم از اصطکاک به دلیل استفاده و کار زیاد و هم از خوردگی به دلیل تاثیر شرایط آب و هوایی بر روی آنها جلوگیری کند.از هر دو نوع روغن برای آن استفاده می‌شود.

اما از آنجایی که بیشتر آن ها ممکن است از داخل و از قسمت هسته به دلیل کار کردن زیاد و اصطکاک دچار خوردگی و پاره شدگی شوند، مهم است که مطمئن شوید که هسته مرکزی آن روغن و روان کننده کافی را دریافت می‌کند. پس از اینکه از روان شدن و روغن کاری شدن هسته مرکزی و قسمت‌های درونی سیم بکسل مطمئن شدید، می‌توانید از آن برای پوشش بیرونی برای جلوگیری از زنگ زدن استفاده کنید.

انواع روغن سیم بکسل کدامند؟

انواع آن از نظر جنس مواد و ترکیبات آن می‌تواند پترولاتوم، آسفالتی، گریس، روغن‌های نفتی و روغن‌های ساخته شده بر پایه گیاهی باشد. هر کدام از این روغن‌ها و روان کننده‌ها خصوصیات و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. یکی از عوامل تعیین قیمت روغن همین جنس به کار رفته در ساخت آنها است. البته عوامل بیشتری در تعیین قیمت آنها وجود دارد.

۱٫  پترولاتوم:

این نوع روغن با افزودنی‌های مناسب، در برابر خوردگی و نفوذ آب مقاومت بسیار خوبی دارد. علاوه بر این، ترکیبات این روغن شفاف هستند، به طوری که به تکنسین اجازه انجام بازرسی هنگام کار را می‌دهد. روغن و روان کننده‌های پترولاتوم در دماهای بسیار بالا ذوب شوند ولی در دمای پایین باقی می‌ماند.

۲٫آسفالتی:

از ترکیبات آسفالتی برای ساخت این روغن استفاده شده است که به طور معمول یک سطح سخت تیره و خشک بر روی سیم بکسل این روغن ایجاد می‌کند. برای نگهداری و استفاده طولانی مدت از این روغن بسیار مناسب است اما برای هوای سرد روغن سطح آن را شکننده می‌کند.

۳٫گریس مخصوص سیم بکسل:

از انواع مختلف گریس برای روانکاری و روغنکاری طناب فولادیاستفاده می‌شود. ترکیبات این روغن به عنوان پوشش بر روی آن قرار می‌گیرند اما معمولا هسته آن را آغشته نمی‌کنند. ترکیبات این روغن‌ها شامل صابون‌های سدیم، لیتیوم و آلومینیوم هستند. این روغن‌ها‌ی نیمه جامد برای پوشش سیم بکسل مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از آنها برای خوردگی، اصطکاک و زنگ زدگی محافظت کنند.

۴٫گیاهی:

روغن‌های  گیاهی به بهترین شکل عمل می کنند و استفاده از آنها آسان است. زیرا ترکیبات به کار رفته در آنها از هرگونه نفوذ آب، سایش و خوردگی در سیم بکسل جلوگیری می‌کند. از مهمترین خصوصیات و ویژگی‌های این مایع روان کننده این است که آنها سطح خارجی آن را از هرگونه آلاینده خارجی حذف کرد. نوع گیاهی این روغن‌ها دوستدار محیط زیست است.

ویژگی‌ها و خصوصیات روغن خوب چیست؟

هر نوع از روغن‌ها بسته به نوع و ترکیب مواد و فرآورده‌های به کار رفته در آن می‌توان مرغوب یا نامرغوب، با کیفیت یا بی کیفیت و خوب یا بد باشد. یکی از خصوصیات روغن خوب و مرغوب این است که زود تبخیر نشود. چرا که در هنگام استفاده، دائم در معرض اصطکاک است و اصطکاک گرما و حرارت تولید می‌کند.

روغن نامرغوب و بی کیفیت در چنین شرایطی در کوتاهترین مدت تبخیر شده و باعث خوردگی و پارگی آن می‌شود. همچنین روغن خوب و مرغوب،روغنی است که آب در آن نفوذ نکند. اگر ترکیبات و مواد خوبی برای این روغن‌ها استفاده نشود و خالص نباشند به راحتی آب می‌تواند در آنها و سپس سیم بکسل و هسته‌ی آن نفوذ کند. این روغن نباید اسیدی یا قلیایی باشد چرا که می‌تواند به فولادی که سیم بکسل از آن ساخته شده است،آسیب بزند. یک روغن خوب باید بتواند به درون کابل‌ها و هسته نفوذ کند و از آنها در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت کند. (اطلاعات بیشتر در این لینک)

میزان غلظت و خلوص:

غلظت و خلوص این روغن باید طوری باشد که مواد چسبنده در آن به خوبی عمل کند و برای مدت طولانی بر روی سیم بکسل بماند و از آن محافظت کند.این روغن اگر در بسته بندی شرکت در دمای مشخص شده و مناسب و در فضای مورد تایید نگهداری شود می‌تواند برای مدت طولانی بدون اینکه کیفیت و مرغوبیت خود را از دست بدهد، مورد استفاده قرار گیرد اما اگر درب و پوشش پلمپ آن باز شود، باید به سرعت مورد استفاده قرار گیرد.

زمان روغن کاری سیم بکسل آسانسور چگونه تعیین می‌شود؟

زمان روغن کاری سیم های آسانسور و دیگر انواع آن از سوی سازنده و تولید کننده مشخص می‌شود. بیشتر برندهای معتبر و شناخته شده ساخت سیم بکسل آسانسور قبل از ارائه و فروش آن روغن کاری انجام می‌دهند. اما این روغن اولیه توسط کارخانه پس از مدتی استفاده نیازمند تجدید است.

شرکت‌های معتبر و شناخته شده ساخت جدول زمانبندی روغن کاری آن را در بسته بندی برای مشتری قرار می‌دهند.مشتریان می‌توانند طبق این زمانبندی برای روغن کاری طناب های فولادی آسانسور ساختمان اقدام کنند تا از بروز هرگونه حوادث احتمالی جلوگیری کنند. حتی در این جدول زمانبندی نوع و نحوه استفاده از روغن شرح داده شده است.

اما تولید کنندگان متفرقه و کمتر شناخته شده  همراه محصول خود این جدول زمانبندی را ارائه نمی‌دهند و مشتریان نمی‌داند از چه نوع و چه مقدار روغن برای آسانسور خود استفاده و هر چند وقت یکبار آن را تجدید کنند. این مشتریان باید از کارشناسان و متخصصین این حوزه  کمک بگیرند. این نصابان و متخصصین فنی از پارچه ای آغشته به روغن برای روغن کاری سیم بکسل آسانسور استفاده می‌کنند. مقدار استفاده از روغن باید متناسب با نوع  و اندازه سیم باشد و استفاده زیاد و بیش از حد از آن می‌تواند سطح آن بسیار لیز کند که این مسئله حادثه آفرین است.

روغن کاری سیم بکسل چه زمانی انجام می‌شود؟

در ابتدا سیم بکسل در فرایند تولید در کارخانه روغن کاری و روانکاری می‌شود. اگر  دارای هسته مرکزی از جنس فیبر باشد، آن را با روغن‌های مایع یا پترولاتوم روغن کاری می‌کنند. هسته ، روغن طناب فولادی جذب می‌کند و عملکرد آن هنگام کار بسیار بهتر می‌شود. اگر سیم بکسل دارای هسته مرکزی از جنس فولاد باشد، آن را با روغن و گریس روغن کاری و روانکاری می‌کنند.

در این روش روغن را در قسمت انتهایی کابل فولادی پمپ می‌کنند که باعث می‌شود تمامی قسمت‌های بیرونی و خارجی آن از روغن پوشش داده شوند. پس از استفاده از کابل، به علت از دست دادن روغن اصلی و ابتدایی، برای جلوگیری از شکستن و پارگی سیم بکسل روغن کاری منظم و برنامه ریزی شده لازم است.آن ها دارای هسته مرکزی از جنس فیبر به دلیل دریافت و جذب حرارت زیاد تبخیر و خشک می‌شوند و اغلب رطوبت را جذب می‌کنند.این نوع روغن با رطوبت زدایی، احتمال خوردگی، زنگ زدگی و پارگی آن را به حداقل رسانده و در نتیجه، طول عمر آن را افزایش می‌دهد.

قبل از روغن کاری سیم بکسل چه اقداماتی باید انجام شود؟

قبل از روغن کاری اگر کابل سیم بکسل کثیف باشد یا لایه‌های روانکاری و روغن کاری شده سفت شده اند یا سایر آلاینده‌ها را بر روی آنها انباشته کرده اند، باید با استفاده از یک برس سیمی آغشته شده به حلال‌های نفتی، هوای فشرده یا بخار پاک شود. سپس سیم بکسل را بلافاصله خشک و روغن کاری کنید تا از زنگ زدگی جلوگیری شود. برای روغن کاری آن می‌توان از اسپری، قلم مو، پارچه یا پمپ فشار استفاده کرد. از هوای فشرده و بخار برای پاکسازی آن در متراژهای بزرگ و صنعتی به دلیل تسریع در روند کار استفاده می‌شود.

چرا که بلافاصله باید بعد از پاکسازی روند روغن کاری باید ادامه پیدا کند. بهترین زمان برای روغن کاری زمانی است که رشته به خوبی از هم باز شده اند. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که سیم بکسل از روی چرخ قرقره عبور و یا روی آن پیچیده می‌شود. چرا که در این صورت روغن بهتر جذب قسمت‌های داخلی سیم بکسل و هسته می‌شود و عملکرد بهتری پیدا می‌کنند.

روغن گوستاولف چه نوع روغنی است؟

روغنی است که مخصوص این نوع از سیم بکسل طراحی و ساخته شده است. گوستاولف یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین برندهای سیم بکسل است. این برند آلمانی است اما انواع چینی و تقلبی آن هم وجود دارد. برای افزایش طول عمر و بهبود عملکر آن ها نوع، اندازه و زمانبندی روغن کاری از سوی شرکت سازنده مشخص شده است. مشتریانی که این سیم بکسل اصل و آلمانی را می‌خرند در صورت رعایت این مسائل و نکات ذکر شده از سوی کارخانه سازنده در مورد روغن کاری می‌توانند طول عمر استفاده از آن را بالا ببرند.

روغن مناسب چگونه می‌تواند کیفیت و طول عمر سیم بکسل را افزایش دهد؟

طول عمر و عملکرد سیم بکسل تحت تأثیر چند عامل، از جمله نوع عملیات، مراقبت و محیط است. کابل‌ها می توانند با عواملی چون روش‌های استفاده نادرست، به شدت تحت فشار قرار گرفتن و نگهداری نامناسب آسیب ببینند. حمل اجسام سنگین تر از حد مجاز، یه یکباره و یک دفعه شوک دادن به آن و به سرعت حرکت دادن و سپس به یکباره متوقف کردن آن ها از مهمترین عوامل فرسایش و پاره شدن آنها است. خوردگی می‌تواند موجب کوتاه شدن کابل و از بین رفتن فولاد به کار گرفته شده در ساخت آنها شود.

اگر استفاده از یک دستگاه مانند آسانسور برای مدت طولانی تعطیل نشود، پس از مدتی کابل‌ها و سیم بکسل‌های آنها برای استفاده مجدد باید تمیزکاری، ترمیم و روغن کاری شوند. در زمان کار، خوردگی و اکسیداسیون طناب فولادی به علت وجود رطوبت، گوگرد، گازها، نمک موجود در هوا و افزایش دما می‌تواند افزایش یابد. استفاده مناسب از آنها در هنگام کار و روغن کاری مناسب و منظم در این زمینه می‌تواند خوردگی آنها را کاهش دهد. ساییدگی و خوردگی در داخل و خارج کابل می‌تواند اتفاق بیفتد. چسبندگی از دست رفته روغن سیم بکسل اولیه و اصطکاک ناشی از برخورد و ساییدگی کابل‌ها باهم می‌تواند این ساییدگی و خوردگی را افزایش دهد.

قسمت خارجی سیم بکسل در معرض انواع آلاینده‌های دیگر قرار دارد. نازک شدن و کاهش سایز و قطر سیم آن می‌تواند منجر به شکستن هسته و پارگی قسمت‌های داخلی آن شود (بخوانید: سیم بکسل نازک). ترکیبات موجود در روغن کاری و روانکاری طناب فولادی از ساییدگی و خوردگی قسمت‌های درونی آن جلوگیری کرده و آلاینده‌های سطوح خارجی آن  برای عملکرد بهتر آن را پاک می‌کند.

فروش روغن سیم بکسل آسانسور چگونه انجام می‌شود؟

فروش آن به روش‌های مختلف حضوری و اینترنتی انجام می‌شود. خرید از هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. خرید از طریق فروشگاه‌های اینترنتی نسبت به خرید از فروشگاه‌های فیزیکی و کارخانه‌ها مزایای بیشتری دارد. مهمترین مزیت خرید از این روش راحتی خرید کردن است. شما در هر زمان و هر جایی که هستید به راحتی و تنها با چند کلیک خرید خود را انجام داده و محصول و کالای مورد نظر را در اسرع وقت رایگان تحویل می‌گیرید. دیگر نیازی زمان و پول خود را هدر بدهید و برای خرید انواع سیم بکسل به شهرهای دور و نزدیک کارخانه‌ی آنها مراجعه کنید. امروزه اکثر کارخانه‌های تولید کننده این نوع روغن دارای سایت و فروشگاه اینترنتی تخصصی و مطمئن هستند. خرید از فروشگاه‌های اینترنتی مقرون به صرفه تر از خرید از فروشگاه‌های فیزیکی است.

چرا که این فروشگاه‌های اینترنتی کالا و محصول را مستقیما از تولید کننده می‌خرند و برای ارزان تر شدن قیمت کالا واسطه‌ها را حذف کرده اند. همچنین این فروشگاه‌های اینترنتی از پرداخت بسیاری از هزینه‌ها اعم از هزینه اجاره مغازه، مالیات و پرداخت قبوض مختلف معاف هستند که این مسئله در تعیین قیمت تمام شده کالا تاثیر گذار است. در برخی از ایام سال این فروشگاه‌های اینترنتی در مناسبت‌های مختلف برای کالاها و محصولات خود تخفیف‌های فوق العاده ای در نظر می‌گیرند که مورد استقبال خریداران مختلف قرار می‌گیرد. ارسال کالا یا محصولات از این فروشگاه‌های اینترنتی در اسرع وقت یا به صورت رایگان و یا با کمترین هزینه صورت می‌پذیرد.

خرید روغن سیم بکسل

هنگام خرید روغن سیم بکسل، عوامل مختلفی را باید در نظر گرفت تا مطمئن شوید محصول مناسب نیازهای شما را براورده می‌کند. اولاً، تعیین نوع سیم بکسل که دارید ضروری است، زیرا انواع مختلف نیازمند روغن های خاصی هستند. به عنوان مثال، سیم بکسل های گالوانیزه به روغنی نیاز دارند که با پوشش روی واکنش نشان ندهد، در حالی که سیم بکسل‌های فولاد ضد زنگ به روغنی نیاز دارند که بتواند در برابر دماهای بالا مقاوم باشد. علاوه بر این، محیطی که سیم بکسل در آن استفاده می‌شود را در نظر بگیرید، زیرا ممکن است روغن های مورد استفاده در فضای باز نیاز به مقاومت بیشتری در برابر آب و اشعه ماوراء بنفش داشته باشند.

پس از شناسایی نوع مناسب روغن، به دنبال محصولاتی باشید که با استانداردهای صنعتی مانند آنهایی که توسط هیئت فنی سیم بکسل تعیین شده اند مطابقت داشته باشند. این استانداردها اطمینان می دهند که روغن معیارهای عملکردی خاصی مانند عمق نفوذ و محافظت در برابر خوردگی را برآورده می‌کند. همچنین روش اعمال آن نیز مهم است، زیرا برخی روغن ها برای اسپری کردن طراحی شده اند، در حالی که برخی دیگر برای مالش یا غوطه ور شدن مناسب هستند. در نهایت، هزینه و در دسترس بودن روغن همچنین نگهداری آن را در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن این عوامل، می توانید روغن سیم بکسلی را انتخاب کنید که به طور موثر از سیم بکسل شما محافظت کرده و عمر مفید آن را افزایش دهد.

قیمت روغن سیم بکسل چگونه تعیین می‌شود؟

عوامل مختلفی برای تعیین قیمت وجود دارد. انواع مختلف روغن قیمت‌های مختلفی دارد. برندهای گوناگونی در این زمینه وجود دارد، داخلی و خارجی که هر کدام کیفیت و قیمت‌های متفاوتی دارند. با افزایش قیمت ارز روغن سیم بکسل خارجی هم مثل دیگر کالاهای خارجی و وارداتی جهش چشمگیر قیمت داشته است. البته برندهای مختلف خارجی قیمت‌های مختلف دارند. (قیمت روز انواع سیم بکسل)

برای مثال داریم:

روغن سیم بکسل برند گوستاولف قیمت بسیار بیشتری نسبت به برندهای چینی این روغن‌ها دارند. به این دلیل که این برند آلمانی است و از بهترین و مرغوب ترین ترکیبات و مواد اولیه در ساخت آنها استفاده شده است. برای برندهای ایرانی تولید کننده این روغن‌ها قیمت‌ها به مراتب کمتر و پایین تر نسبت به برندهای خارجی است اما افزایش قیمت ارز بر قیمت نهایی محصولات برندهای داخلی هم تاثیر گذاشته چرا که آنها هم بسیاری از ترکیبات و مواد اولیه را از کشورهای مختلف وارد می‌کنند. البته قیمت این کالاها و محصولات در فروشگاه‌های اینترنتی نسبت به فروشگاه‌های فیزیکی همانطور که اشاره شد ارزانتر و خرید آنها راحت تر است.

فهرست
مشاوره رایگان