سیم بکسل ها یکی از متداول ترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع مختلف هستند. از این طناب های فولادی جهت انجام کارهای مختلفی استفاده می شود. همچنین در ساخت اکثر ماشین آلات و تجهیزات صنعتی از سایزهای مختلف انواع طناب های فولادی بهره می برند.

یکی از مهم ترین ویژگی های این محصول آن است که در انواع گوناگونی تولید می شود. در واقع طناب های فولادی را بر اساس معیارها و ویژگی های خاصی به انواع مختلفی تقسیم می کنند. نکته مهم این است که هر کدام از انواع این محصولات در صنعت دارای کاربرد خاصی هستند.

سیم بکسل چیست؟

قبل از آنکه انواع سیم بکسل را بر اساس معیارهای گوناگون معرفی کنیم، بهتر است مقداری در مورد این محصول توضیح دهیم. سیم بکسل ها، طناب های فولادی هستند که از رشته های سیم های فولادی درست می شوند. این طناب ها مقاومت کششی و انعطاف پذیری بالایی داشته و می توانند کارهای زیادی در صنایع انجام دهند.

جهت لیفت کردن و بالا بردن بارها، کنترل و مهار بار در کابین ها در صنایع حمل و نقل از این محصول بهره می برند. در خرید طناب فولادی باید به ویژگی های مختلفی از آن دقت کنید. جنس طناب، کیفیت ساخت، جنس مغزی، نوع تاب، نوع بافت و … جزء این مشخصات هستند.

هر کدام از انواع سیم بکسل ها در صنعت جهت انجام امور خاصی کاربرد دارند. به عبارتی نمی توان از یک نوع طناب فولادی برای انجام تمامی امور بهره برد. به همین دلیل باید قدت کنید نوع محصولی که خریداری می کنید با کاربرد شما هماهنگ باشد.

انواع سیم بکسل ها از نظر جنس مغزی

انواع سیم بکسل ها را می توان از نظر جنس مغزی دسته بندی کرد. مغزییا هسته، رشته ای اصلی در مرکز طناب فولادی است که سایر رشته های فولادی به دور آن پیچ خورده اند. یعنی هسته مرکزی ترین بخش طناب فولادی است.

از رشته های فولادی و کنفی برای ساخت مغزی سیم فولادی بهره می برند. هر کدام از این مغزی ها ویژگی های خاصی به محصول می بخشند. در ادامه هر کدام از این مغزی ها را به صورت جداگانه معرفی می کنیم.

جنس مغزی فولادی

اگر مغزی سیم بکسل از جنس فولاد باشد، استقامت کششی آن بیشتر بوده و استحکام آن بیشتر می شود. زیرا رشته فولادی به راحتی پاره نشده و اجزای مختلف سیم بکسل را در کنار هم نگه می دارد. محصولاتی که دارای مغزی فولادی هستند، وزن بیشتری دارند. به همین دلیل اگر نیاز به جابه جایی مرتب طناب فولادی باشد، از محصولاتی با مغزی فولادی بهره نمی برند.

همچنین قیمت این نوع طناب فولادی به دلیل داشتن متریال فولاد در خود بسیار گرانتر است. دقت کنید این محصول نمی تواند آب و مایعات زیادی را به خود جذب کند.

جنس مغزی کنفی

انواع سیم بکسل هایی که دارای مغزی کنفی هستند، استقامت کششی کمتری نسبت به انواع مغزی فولادی دارند. اما در عوض انعطاف پذیری این سیم ها بیشتر بوده و کمتر امکان پیچ خوردگی پیدا می کنند. در نتیجه در بالابرهای آسانسور از این نوع طناب فولادی بهره می برند.

کناف داخل طناب در صورت تماس با آب و مایعات می تواند آن را جذب کند. همین امر بر وزن این طناب می افزاید. وگرنه در حالت عادی این محصول دارای وزن بسیار کمی است. همچنین قیمت آن بسیار مناسب تر از انواع هسته های فولادی می باشد.

دقت کنید جذب روغن توسط کنف طناب فولادی در سیستم آسانسورها یک نوع مزیت به شما می آید. در واقع این گونه دیگر نیازی به روغن کاری مرتب سیم فولادی نیست. چون کنف داخل سیم روغن را جذب کرده و از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

انواع متریال مورد استفاده برای ساخت مفتول سیم بکسل

معیار دیگری که بر اساس آن انواع سیم بکسل ها را به دسته های مختلفی تقسیم می کنند، مفتول یا سیم است. مفتول ها به هم پیچیده شده و رشته ها یا استرندهای فولادی را می سازند. در نتیجه مفتول ها کوچکترین و ریزترین جزء طناب فولادی هستند.

با این وجود متریال مفتول ها بسیار مهم می باشد. زیرا در واقع کیفیت ساخت مفتول هاست که در نهایت کیفیت ساخت طناب فولادی را مشخص می کند. اگر مفتول کیفیت خوبی نداشته باشد، مسلما محصول نهایی بی کیفیت خواهد بود و برعکس. به صورت کلی مفتول ها را از سه متریال فولاد گالوانیزه، فولاد بدون گالوانیزه و استنلس استیل می سازند.

مفتول فولادی گالوانیزه

یکی از پرکاربردترین متریال ها در ساخت مفتول سیم بکسل، فولاد گالوانیزه است. این نوع فولاد داراییک روکش از جنس روی می باشد که به آن گالوانیزه می گویند. زیرا این روش برای اولین بار توسط دانشمندی به نام گالوانیزه جهت بالا بردن مقاومت فولاد ابداع شد.

روکش رویاز تخریب فولاد توسط عوامل بیرونی مخرب جلوگیری می کند. عواملی همچون رطوبت، مواد شیمیایی خورنده، آب دریا، حرارت زیاد، تغییرات دمایی و … به راحتی می تواند موجب تخریب فولاد شوند. روکش گالوانیزه به عنوان محافظی سرسخت برای فولاد عمل کرده و موجب افزایش دوام و طول عمر آن خواهد شد.

مفتول فولادی بدون گالوانیزه

گاهی اوقات از فولاد خام بدون روکش گالوانیزه برای ساخت مفتول های سیم بکسل بهره می برند. دقت کنید فولاد نیز به نوبه خود در برابر عوامل مخرب محیطی مقاومت دارد. اما به مرور مقاومت آن کاهش یافته و مورد آسیب قرار می گیرد. به همین دلیل دوام و طول عمر این نوع سیمها بسیار کم است.

طناب های فولادی بدون گالوانیزه را بهتر است در محیطی استفاده کنید که زیاد در معرض عوامل مخرب قرار نگیرد. زیرا در غیر این صورت شاهد زنگ زدگی، کاهش مقاومت و در نتیجه پاره شدن طناب خواهیم بود. به همین دلیل قیمت انواع گالوانیزه از انواع غیر گالوانیزه بسیار بیشتر است.

مفتول استنلس استیل

استنلس استیلیکی از بهترین و گران ترین متریال هایی است که برای ساخت مفتول های سیم بکسل از آن استفاده می کنند. به صورت کلی استنلس استیل دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مخرب است. به صورتی که مقاومت این متریال نسبت به فولاد نیز بسیار بالاتر می باشد.

استنلس استیل علاوه بر مواد شیمیایی خورنده و رطوبت در برابر حرارت بالا نیز مقاوم است. بنابراین اگر بخواهید طناب فولادی را در محیطی با حرارت بالا به کار ببرید، متریال استنلس استیل بهترین گزینه است. در غیر این صورت می توانید از فولاد گالوانیزه استفاده کنید. زیر خرید طناب استنلس استیل در متراژهای بالا به بودجه زیادی نیاز دارد.

انواع سیم بکسل ها از نظر سایز بندی و قطر

سیم بکسل ها را می توان از نظر سایز نیز به انواع مختلفی تقسیم کرد. در واقع سایز طناب فولادی معیار مهمی جهت تعین کاربرد آن در صنایع است. طناب هایی که سایز بزرگتر داشته و قطورتر هستند جهت مصارف سنگین تر به کار می روند.

مثلا در صنایع سنگین جهت بالا بردن و جابجایی بارهای سنگین از آن ها بهره می برند. اما طناب های نازک تر بیشتر برای کنترل و حمل بار کاربرد دارند. در واقع طناب های نازک را هرگز جهت بالا بردن و لیفتینگ بارها در جرثقیل به کار نمی برند. به صورت کلی طناب های فولادی را می توان در سایزهای 8 میلیمتر الی 11 میلیمتریافت. طناب هایی با سایز 8 میلیمتر و 10 میلیمتر بیشتر کاربرد را در میان بقیه سایزها دارند. به همین دلیل فروش این سایزها بیشتر است.

انواع تاب های سیم بکسل

انواع سیم بکسل ها را می توان بر اساس نوع تاب نیز به انواع مختلفی تقسیم کرد. نوع تاب در طناب های فولادی بسیار مهم است. زیرا این نوع تاب می تواند میزان استقامت و در نتیجه کاربرد محصول را تعیین کند. به تاب سیم، پیچ سیم نیز می گویند. زیرا نحوه پیچیدگی سیم ها را مشخص خواهد کرد.

تاب راستگرد یا چپگرد نشان میدهد که سیم ها نسبت به هسته سیم بکسل به کدام جهت تابیده اند. اگر به جهت عقربه های ساعت پیچیده باشند، تاب راستگرد است. اما اگر خلاف عقربه های ساعت پیچیده باشد، تاب چپگرد می باشد.

همچنین تاب سیم بکسل را به دو نوع معمولی و لانگ تقسیم می کنند. در ادامه هر دو نوع این تاب را معرفی خواهیم کرد.

تاب معمولی (راست گرد و چپ گرد)

در تاب معمولی مفتول ها و لایه سیم ها (استرندها) در خلاف جهت هم پیچیده می شوند. در این نوع طناب، مفتول ها و لایه های سیمی علاقه بسیار کمی دارند که از هم باز شده یا پیچ بخورند. به همین دلیل استحکام و مقاومت این طناب در برابر گره خوردن و پاره شدن بسیار بیشتراست.

در اکثر صنایع از طناب هایی استفاده می کنند که دارای تاب معمولی باشند. البته ناگفته نماند که میزان مقاومت این طناب در برابر سایش و انعطاف پذیری آن بسیار کمتر از نوع تاب لانگ است.

اگر طناب فولادی می خواهید که مقاومت کششی بالایی داشته باشد، تاب معمولی بهترین گزینه است. این طناب هم در انواع راستگرد و هم چپگرد یافت می شود.

تاب لانگ (راست گرد و چپ گرد)

در سیم بکسل تاب لنگ جهت قرار گرفتن مفتول ها با جهت پیچیده شدن استرندها یکی است. در نتیجه این نوع طناب میل بسیار زیادی به باز شدن دارد. به همین دلیلی این سیم بکسل را معمولا در مواردی که هر دو طرف آن مهار شده باشد، به کار می برند.

در غیر این صورت کار کردن با آن سخت خواهد بود. این نوع تاب مقاومت بالایی در برابر سایش داشته و انعطاف پذیری آن بیشتر است. به همین دلیل در سیستم آسانسورها که بیشتر مقاومت سایشی مورد نظر است، از این نوع طناب بهره می برند. به صورت معمول، کاربرد طناب هایی با تاب معمولی بیشتر از تاب لانگ است.

انواع بافت های سیم بکسل های فولادی

انواع سیم بکسل ها مثل سیم بکسل 19*6 مغز فولادی دارای بافت های گوناگونی هستند. بافت نشان دهنده تعداد استرندها، نوع قرارگیری آن ها در طناب و تعداد مفتول های آنان است. در واقع بافت این طناب می تواند نشان دهنده بسیاری از ویژگی های آن باشد.

همچنین نوع بافت تاثیر زیادی در کاربردهای سیم بکسل دارد. به همین دلیل هنگام خرید حتما باید ابتدا به نوع بافت طناب فولادی دقت کنید، سپس نسبت به خرید آن اقدام نمایید. به صورت کلی بافت های طناب فولادی به صورت فیلر، سیل، استاندارد و وارینگتون هستند. در ادامه هر یک از این بافت ها را به صورت جداگانه معرفی می کنیم.

بافت فیلر (Filler)

در بافت فیلر تمامی سیم های داخلی و خارجی سیم بکسل دارای قطر یکسانی هستند. سیم های نازکی در فضاهای خالی بین سیم های خارجی و سیم های داخلی قرار می گیرند. در بیشتر این نوع بافت ها، تعداد سیم های داخلی نصف تعداد سیم های خارجی است.

وجود سیم های نازک در بین فضاهای خالی موجب افزایش استقامت سایشی و انعطاف پذیری طناب فولادی خواهد شد. زیرا در این صورت سطح مساحت فلزی افزایش پیدا می کند. بنابراین طول عمر و دوام این طناب های فولادی بسیار بیشتر است.

بافت سیل (Seale)

یکی از پرکاربردترین انواع بافت ها برای سیم بکسل، بافت سیل است. در این بافت قطر سیم های داخلی بسیار کمتر از سیم های خارجی می باشد. همچنین تعداد سیم های خارجی با تعداد سیم های داخلی برابر است. به صورت کلی این بافت مقاومت سایشی بسیار بیشتری دارد. زیرا سیم های خارجی قطورتر هستند. مغزی می تواند هم از جنس فولاد و هم کنف باشد.

بافت استاندارد (Standard)

در بافت استاندارد تمامی مفتول ها در استرندها دارای قطر یکسانی هستند. به همین دلیل انعطاف پذیری این نوع بافت بسیار بالاست. بافت استاندارد از آن بافت هایی است که در میان طناب های فولادی متداول تر می باشد. به همین دلیل در اکثر صنایع و برای کاربردهای مختلف از این نوع بافت استفاده می کنند.

بافت وارینگتون (Warrington)

در بافت وارینگتون، در ردیف های خارجی سیم های نازک و ضخیم به صورت یک در میان قرار گرفته اند. به زبانی دیگر، سیم های خارجییک در میان ضخیم و نازک هستند. این ویژگی باعث شده تا انعطاف پذیری بافت وارینگتون نسبت به بافت هایی همچون استاندارد و سیل بسیار بیشتر باشد.

انواع برندهای سیم بکسل

با توجه به آن که سیم بکسل یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنایع مختلف است، شرکت های زیادی اقدام به تولید آن می کنند. بنابراین زمانی که جهت خرید طناب فولادی اقدام می کنید، با برندها و محصولات شرکت های سازنده مختلفی مواجه خواهید شد.

بسیاری از متقاضیان این سوال را دارند که بهترین برندهای ساخت طناب فولادی متعلق به کدام کشور هستند؟ چگونه بهترین برند طناب فولادی را بشناسیم؟ در این بخش می خواهیم انواع برندهای معروف جهانی تولید کننده طناب فولادی را معرفی کنیم.

برندهای آلمانی

برندهای آلمانی همانند گوستاوولف جزء بهترین برندها برای خرید انواع طناب فولادی هستند. این برند از باکیفیت ترین و درجه یک ترین متریال ها برای ساخت محصولات خود بهره می برند. گوستاوولف همچنینمجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها جهت ساخت انواع سیم بکسل است. درنتیجه می توان گفت محصولات این برند کیفیت ساخت، دوام و طول عمر بالایی دارند. می توانید انواع طناب های فولادی را در برند گوستاوولف تهیه نمایید.(منبع)

برندهای کره ای

از میان برندهای آسیایی تولید کننده طناب فولادی، برندهای کره ای حرف اول را می زنند. شرکت های کره ای در سال های اخیر توانسته اند با بهره گیری از بهترین تکنولوژی انقلاب بزرگی در دنیای تجهیزات صنعتی به پا کنند. برندهایی همچون کیسوایر و الفنت جهت خرید سیم بکسل عالی هستند.

ویژگی مهم محصولات این شرکت ها، کیفیت ساخت بالا در کنار قیمت مناسب است. اگر بودجه کافی جهت خرید برندهای گران قیمت آلمانی ندارید، ما برندهای کره ای را پیشنهاد می کنیم. زیرا این برندها در کنار دوام و طول عمر بالا، قیمت خرید مناسبی دارند.

برندهای چینی و ایرانی

محصولات برندهای چینی و ایرانی نسبت به برندهای آلمانی و کره ای دارای کیفیت ساخت پایین تری هستند. اما در عوض قیمت خرید آن ها بسیار ارزان تر است. توصیه ما این است که در خرید طناب فولادی کیفیت ساخت را به جای قیمت ملاک قرار دهید. زیرا طناب فولادی از آن تجهیزاتی است که در صورت پاره شدن می تواند خسارات جانی و مالی زیادی را به وجود بیاورد. بنابراین خرید محصول بی کیفیت تنها به دلیل قیمت پایین اصلا توصیه نمی شود. محصولات چینی و ایرانی با توجه به استانداردهای جهانی ساخته شده و دوام و طول عمر قابل قبولی نیز دارند.

سیم بکسل های روکش دار PVC

یکی از انواع سیم بکسل هایی که کاربرد زیادی در محیط های کاری مرطوب دارد، طناب فولادی با روکش پی وی سی است. گاهی مواقع از طناب های فولادی در محیط های مرطوب که ممکن است در معرض آب دریایا آب معمولی قرار گیرند، استفاده می شود. در این شرایط استفاده از متریال هایی مانند فولاد گالوانیزهیا استنلس استیل جهت بالا بردن دوام طناب فولادی کافی نخواهد بود.

درنتیجه از روکش پی وی سی استفاده می شود. این روش به شدت استقامت سایشی سیم بکسل را بالا برده و از نفوذ آب به آن و زنگ زدن سیم جلوگیری می کند. روکش های پی وی سی استهلاک طناب فولادی را کاهش داده و مقاومت همه جانبه او را افزایش می دهند. به همین دلیل است که طناب های فولادی دارای روکش PVC قیمت بیشتری از انواع بدون روکش دارند.

انواع سیم بکسل ها از نظر کاربرد

شاید تعجب کنید اما از نظر کاربرد نیز می توان انواع سیم بکسل ها را دسته بندی کرد. البته این ویژگی ها و مشخصات طناب فولادی هستند که کاربرد آن را مشخص می کنند. بر اساس سایز، جنس، نوع تاب و بافت سیم فولادی می توان آن را جهت کاربردهای مختلف به کار برد.

به صورت کلی طناب فولادییا در سیستم آسانسور یا در جرثقیل ها به عنوان بالابر یا در صنعت حمل و نقل به کار می رود. در ادامه کاربردهای مختلف طناب فولادی را توضیح خواهیم داد.

سیم بکسل های آسانسور

یکی از متداول ترین کاربردهای سیم بکسل، استفاده از آن در سیستم های بالابر مانند آسانسور است. در سیستم های بالابر جهت اتصال موتور گیربکس به کابین آسانسور از طناب فولادی استفاده می کنند. طناب فولادی می تواند نیروی موتور را به کابین برساند.

طناب های استفاده شده در آسانسور باید از استقامت سایشی و انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند. در غیر این صورت طناب پیچ خورده یا ممکن است انعطاف پذیری لازم برای حرکت در میان فلکه های موتور را نداشته باشد. البته استقامت کششی برای طناب فولادی نیز مشخصه بسیار مهمی است.

انواع سیم بکسل های مخصوص جرثقیل

در انواع جرثقیل های بالابر جهت لیفت کردن بارها از انواع سیم بکسل بهره می برند. طناب فولادی استحمام بالایی داشته و با وصل شدن به قلاب می تواند نیروی موتورگیربکس را به بار انتقال دهد. طناب فولادی نسبت به زنجیر فولادی بسیار محکم تر بوده و سروصدای آن نیز هنگام کار کمتر است.

به همین دلیل در صنایع استفاده از انواع طناب فولادی به جای زنجیر توصیه می شود. طناب فولادی را بیشتر در جرثقیل های برقی به کار می برند که تناژ حمل بار آن ها بیشتر از ده تن است. بنابراین می توان نتیجه گرفت کاربرد این طناب در ماشین آلات سنگین کاربردی می باشد.

سیم بکسل های حمل و نقل و باربرداری

از دیگر کاربردهای مهم انواع سیم بکسل می توان به کنترل و مهار بارهای مختلف و کابین های باربری دانست. در صنعت حمل و نقل برای محکم کردن بارها، انتقال بارها و مهار و کنترل آن ها باید از طناب های بسیار محکمی استفاده کرد.

همچنین بسیار مهم است که این طناب انعطاف پذیری و مقاومت کششی بالایی داشته باشد. به همین دلیل استفاده از طناب های فولادی جهت محکم کردن بارها در صنعت ترابری توصیه می شود. البته طناب های فولادی استفاده شده در این حوزه نازک بوده و قطر بالایی ندارند. اگر هدف لیفتینگ بار باشد، باید از سیم هایی با قطر بیشتر استفاده کرد.

قیمت انواع سیم بکسل ها چقدر است؟

قیمت مشخصی برای انواع سیم بکسل ها وجود ندارد. به همین دلیل نمی توان قیمت ثابتی برای انواع طناب های فولادی در نظر گرفت. نوع برند، کیفیت ساخت، سایز، نوع روکش، نوع متریال هسته و مفتول و … جزء این عوامل اند. برندهای اروپایی همانند برندهای آلمانی کیفیت ساخت بالاتری داشته درنتیجه قیمت خرید بیشتریدارند. هر چه قطر طناب فولادی بیشتر باشد، متریال بیشتری برای ساخت آن استفاده شده است. درنتیجه قیمت آن نیز بالاتر می رود. اگر سیم روکش پی وی سی داشته باشد، قیمت آن گران تر خواهد شد. جهت اطلاع از آخرین قیمت انواع سیم بکسل با کارشناسان جرثقیل بناگستر در ارتباط باشید.

خرید باکیفیت ترین سیم بکسل فولادی از جرثقیل بناگستر

شرکت جرثقیل بناگستر سالهاست که در زمینه فروش انواع سیم بکسل باکیفیت فعالیت دارد. این مرکز بهترین انواع طناب های فولادی را در برندهای مختلف به متقاضیان عزیز ارائه می کند. جهت مشاوره و خرید انواع طناب های فولادی می توانید با کارشناسان فروش جرثقیل بناگستر در ارتباط باشید. کارشناسان اطلاعات کاملی در مورد انواع این محصولات در اختیارتان قرار می دهند. بنابراین می توانید با توجه به کاربرد خود، مناسب ترین نوع طناب فولادی را خریداری کنید.

جمع بندی

در این مقاله از سایت جرثقیل بناگستر انواع سیم بکسل های صنعتی را به صورت کامل توضیح دادیم. همچنین به مشخصات، ویژگی ها، مزایا و قیمت تمامی این طناب های فولادی پرداختیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصولات می توانید با مشاوران جرثقیل بناگستر در ارتباط باشید.

 

 

فهرست
مشاوره رایگان