انواع زنجیر جرثقیل، زنجیر‌های فولادی محکمی هستند که حلقه به حلقه به هم متصل شده‌اند. این زنجیر‌ها دارای بخش‌هایی همچون هوک (قلاب)، مستر لینکف رابط و… است. زنجیر جرثقیل همانند یک رابط میان بخش بالابر جرثقیل و بار اصلی عمل می‌کند. زیرا بالابر جرثقیل با استفاده از زنجیر می‌تواند اجسام و بار‌های سنگین را بالا برده و جابه جا کند.

انواع زنجیر جرثقیل را می‌توان از نظر گرید و سایز به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. خرید هر نوع زنجیر جرثقیلی بستگی به نوع جرثقیل و نوع کاربرد زنجیر دارد. بنابراین نمی‌توان گفت که تمامی انواع زنجیر‌ها برای همه نوع جرثقیلی مناسب هستند.

کاربرد‌های انواع زنجیر جرثقیل

کاربرد انواع زنجیر جرثقیل، بالا بردن و باربرداری بار‌های سنگین با استفاده از اتصالات خود است. زیرا زنجیر جرثقیل از یک طرف به بالابر جرثقیل و از طرف دیگر با استفاده از قلاب به بار متصل می‌باشد. در نتیجه می‌تواند به عنوان پلی میان جرثقیل و بار عمل کند. زنجیر‌های جرثقیل برای انواع جرثقیل‌ها در ظرفیت‌های مختلف کاربرد دارند. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

در جرثقیل‌های سقفی، دروازه‌ای، بازویی، جرثقیل معلق، تلسکوپی، کراولر و… می‌توان از زنجیر جرثقیل استفاده کرد. البته دقت کنید از زنجیر جرثقلی تنها در جرثقیل‌هایی که ظرفیت حمل بار پایین‌تری دارند بهره می‌برند. زیرا در جرثقیل‌هایی با تناژ بار قابل حمل بالاتر از سیم بکسل استفاده خواهد شد. سیم بکسل فولادی ۱۹×۶ یکی از انواع سیم بکسل‌ها است.

انواع گرید‌های زنجیر جرثقیل

انواع زنجیر جرثقیل را می‌توان در گرید‌های مختلف ۸۰، ۱۰۰ و ۱۲۰ یافت. مسلماً هر چه گرید زنجیر جرثقیل بالاتر باشد، کیفیت، مقاومت، استحکام، دوام و طول عمر آن نیز بیشتر است.

زنجیر‌هایی که گرید پایین‌تر از ۸۰ دارند، به هیچ عنوان نباید به عنوان زنجیر جرثقیل مورد استفاده قرار گیرند. زیرا این زنجیر‌ها از ایمنی کافی برخوردار نبوده و هر لحظه ممکن است پاره شده و خسارات مالی و جانی به وجود بیاورند.

گرید ۸۰ و ضریب ایمنی ۴ استانداردترین نوع زنجیر جرثقیل است که خرید و فروش آن نسبت به انواع دیگر گرید‌ها بیشتر می‌باشد. مقاومت و استحکام این زنجیر بی‌نظیر بوده و می‌تواند در شرایط سخت کاری دوام بیاورد.

انواع سایز‌های زنجیر جرثقیل

انواع زنجیر جرثقیل را بر اساس سایز می‌توان از ۷ میلیمتر تا ۱۰ میلیمتر دسته‌بندی کرد. هر کدام از سایز‌های زنجیر برای نوع خاصی از جرثقیل با ظرفیت بار قابل حمل مشخصی استفاده می‌شوند که به شرح زیر هستند:

 • جرثقیل برقی نیم تن: ۶. ۳ میلی‌متر
 • جرثقیل دستی ۱ تن ۶*۳۱: ۷ میلی‌متر
 • جرثقیل برقی ۱ تن: ۷. ۱ میلی‌متر
 • جرثقیل دستی ۲ تن ۸*۴۰: ۱۰ میلی‌متر
 • جرثقیل برقی ۲ تن: ۱۰ میلی‌متر
 • جرثقیل دستی ۳ تن ۷*۳۵: ۱۱. ۲ میلی‌متر
 • جرثقیل برقی ۳ تن: ۱۱. ۲ میلی‌متر
 • جرثقیل دستی ۵ تن ۹*۴۵: ۱۱. ۲ میلی‌متر
 • جرثقیل برقی ۵ تن: ۱۱. ۲ میلی‌متر
 • جرثقیل برقی ۱۰ تن: ۱۱. ۲ میلی‌متر

ویژگی‌های انواع زنجیر جرثقیل

جهت آشنایی بهتر با انواع زنجیر جرثقیل بهتر است ویژگی‌ها و مشخصات این محصول را معرفی کنیم. ویژگی‌های زنجیر جرثقیل و مزایای استفاده از این محصول به صورت زیر هستند:

 • زنجیر‌های فولادی دارای روکشی از گالوانیزه هستند. به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر رطوبت، تغییرات دمایی، حرارت و مواد شیمیایی خورنده دارند.
 • مقاومت کششی و استحکام این زنجیر‌ها بی‌نظیر است و در شرایط سخت کاری به هیچ عنوان پاره نمی‌شوند.
 • از بهترین آلیاژ‌های فولاد برای ساخت زنجیر جرثقیل بهره می‌برند.
 • امکان کنترل دقیق حرکات و عملکرد زنجیر فولادی جرثقیل وجود دارد.
 • برای انواع جرثقیل‌های دستی و برقی تا تناژ بار ۱۰ تن کاربرد دارند.

قیمت انواع زنجیر جرثقیل

قیمت‌گذاری زنجیر جرثقیل به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به نوع و کیفیت زنجیر، طول و قطر آن، جنس و ساختار مواد استفاده شده در ساخت زنجیر، و همچنین برند و کیفیت تولید کننده اشاره کرد. به عنوان مثال، زنجیر جرثقیل با کیفیت بالا و ساختار مقاوم در مقایسه با زنجیر جرثقیل با کیفیت پایین و ساختار ضعیف قیمت بالاتری دارد. علاوه بر این، زنجیر جرثقیل با طول و قطر بیشتر نیز قیمت بالاتر دارد زیرا ساخت آن دشوارتر است.

در نتیجه، قیمت زنجیر جرثقیل به‌طور کلی به‌صورت زیر تعیین می‌شود: زنجیر جرثقیل با کیفیت بالا و طول و قطر متوسط قیمت میانه‌ای دارد، در حالی که زنجیر جرثقیل با کیفیت پایین و طول و قطر کم قیمت پایین‌تر دارد. زنجیر جرثقیل با کیفیت بالا و طول و قطر زیاد قیمت بالا دارد زیرا ساخت آن دشوارتر است و به‌صورت کلی، زنجیر جرثقیل با کیفیت بالا و ساختار مقاوم قیمت بالاتر دارد.

فهرست
مشاوره رایگان