اتصالات باربرداری شامل تجهیزات مختلفی می‌شوند که جهت باربرداری، حمل و نقل و صنعت ترابری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر در صنعت باربرداری فعالیت داشته باشید، حتماً می‌دانید که تجهیزات مربوط به این حوزه بسیار متنوع هستند. همین تنوع باعث شده تا بیشتر افراد اطلاع صحیحی در مورد این تجهیزات نداشته باشند.

در این بخش می‌خواهیم مهم‌ترین اتصالات فلزی مربوط به باربرداری را معرفی کنیم. این اتصالات شامل سه بخش کلی قلاب‌ها، حلقه‌ها و مصنوعات دیگر باربرداری می‌شوند که جداگانه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

قلاب

یکی از مهم‌ترین اتصالات باربرداری که از آن‌ها جهت ایجاد اتصالات محکم استفاده می‌کنند، قلاب است. قلاب‌ها در صنعت جهت متصل کردن جرثقیل‌ها به بار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این اتصالات شکلی خمیده مانند داشته و از فولاد محکم برای ساخت آن‌ها بهره می‌برند. حالت قلاب به وی این امکان را می‌دهد تا درون حلقه‌ها و یا اتصالات دیگر فلزی فرو رفته و محکم شود. گاهی اوقات در صنعت حمل و نقل قلاب‌ها را به دو سر زنجیر یا سیم بکسل فولادی وصل می‌کنند. تا این گونه بتوان به مهار و کنترل بار‌های مختلف پرداخت.

انواع قلاب‌های باربرداری

قلاب‌های باربرداری انواع مختلفی دارند. این قلاب‌ها از نظر شکل و اندازه تا حدودی با هم متفاوت بوده و هر کدام کاربرد خاصی دارند. در ادامه برخی از انواع این قلاب‌ها را معرفی خواهیم کرد.

قلاب دینام نری

این نوع قلاب که به پیچ چشمی هم معروف است، دارای یک حلقه متصل به پیچ می‌باشد. پیچ جهت اتصال به تجهیزات مختلف و جابجا کردن آن کاربرد دارد.

قلاب دینام مادگی

قلاب دینام مادگی برخلاف نوع قبلی دارای یک حلقه متصل به مهره می‌باشد. مهره جهت اتصال به پیچ تجهیزات دیگر و جابه جایی آن‌ها به کار می‌رود.

قلاب U شکل

این قلاب دارای شکل U مانند بوده و یک پین و دو عدد چشمی دارد. این قلاب جهت ایجاد ارتباط میان تجهیزات باربرداری کاربرد دارد.

قلاب کارابین

این قلاب به شکل حلقه‌ای است که بخشی از آن قابلیت باز شدن و قفل شدن مجدد را دارد.

انواع قلاب‌های باربرداری با توجه به کاربرد

انواع قلاب‌ها در اتصالات باربرداری بر اساس نوع کاربرد به انواع مختلف زیر تقسیم می‌شوند که در ادامه هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

• قلاب جرثقیل

• قلاب چشمی

• قلاب چرخشی

• قلاب جرثقیل آهنگری

• قلاب جرثقیل C شکل

• قلاب درام یا بشکه‌ای

قلاب‌های جرثقیل یک پل و دوپل

قلاب‌ها یا هوک‌های جرثقیل هم برای جرثقیل‌های یک پل و هم دو پل طراحی شده‌اند. نقطه تفاوت مهم این دو نوع جرثقیل، تناژ بار قابل حمل آن هاست. بنابراین قلاب‌هایی نیز که برای آنان به کار ‌می‌روند متفاوت هستند. بهتر است قبل از خرید قلاب جرثقیل، به ظرفیت بار قابل حمل و استفاده‌ای که از آن می‌کنید، دقت نمایید.

قلاب‌های چشمی

یک قلاب چشمی شامل زنجیر یا هر اتصال دیگری است که به صورت دائم به قلاب جرثقیل جوش داده می‌شود. به همین دلیل اگر قسمتی از این قلاب دچار آسیب شود، کل قلاب باید تعویض گردد. بنابراین امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت.

میزان ایمنی این قلاب‌ها به دلیل جوش شدن اتصالات آنان بسیار بالا است. این قلاب انعطاف‌پذیری بالایی داشته و دسترسی بیشتری برای استفاده از آن در شرایط مختلف خواهید داشت.

قلاب‌های چرخشی

قلاب‌های چرخشی در اتصالات باربرداری خود شامل دو نوع مختلف می‌شوند. بنابراین هنگام خرید باید بدانید که کدام نوع را خریداری می‌کنید. انواع قلاب چرخشی به این صورت هستند: قلاب چرخشی موقعیت‌یابی، قلاب چرخشی واقعی با بلبرینگ.

قلاب موقعیت‌یابی به ریگر این امکان را می‌دهد تا قلاب را حین اتصال به بار به درستی تراز نماید. در مواقعی که نیاز است قلاب روی نقطه انتخاب قرار داده شود، از این نوع بهره می‌برند. قلاب با بلبرینگ دارای یک یاتاقان در داخل خود است که امکان حرکت آزادانه به قلاب را می‌دهد.

قلاب جرثقیل آهنگری

قلاب‌های جرثقیل آهنگری همان قلاب‌های ساده‌ای هستند که در جرثقیل‌های موجود در واحد‌های تولیدی از آن بهره می‌برند. این قلاب‌ها می‌توانند بدون وارد کردن هیچگونه فشار و نیروی اضافی بار‌ها را لیفت کرده و جابجا کنند.

قلاب جرثقیل C شکل

قلاب‌های C شکل دارای انواع مختلفی هستند. قلاب متوازن، موتوری، میل، رول کاغذی، قلاب‌های جابجایی سیم و… جزء انواع این قلاب می‌باشند. هر کدام از انواع این قلاب‌ها دارای کاربرد‌های مخصوص به خودشان هستند.

قلاب درام یا بشکه‌ای

این قلاب همان طور که از نامش پیداست برای بلند کردن بشکه یا درام از آن استفاده می‌کنند. قلاب دارای یک نقطه انتهایی گسترده است که زیر لبه بشکه یا طبل قرار می‌گیرد. از این قلاب معمولاً همراه با یک جفت بند بهره می‌برند که در زوایای ۳۰ و ۴۵ درجه از آن بهره می‌برند.

حلقه

حلقه یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اتصالات باربرداری است که از بهترین آلیاژ‌های جهان نظیر فولادی برای ساخت آن بهره می‌برند. حلقه همان طور که از نامش پیداست یک حلقه فلزی است که در شکل‌های گوناگونی ساخته می‌شود. کاربرد اصلی این حلقه‌ها محکم کردن سیم بکسل به سایر اتصالات دیگر در صنعت باربرداری است.

در واقع این حلقه از جابه جایی و افت فنری بکسل در هنگام جابجایی بار‌ها جلوگیری خواهد کرد. کاهش ارتعاشات، صدا، کاهش حرکات‌های اضافی و… از دیگر مزایای استفاده از حلقه‌های فولادی است. این حلقه‌ها مانع از وارد شدن فشار به سایر اتصالات و تجهیزات باربرداری خواهند شد.

مشخصات حلقه فولادی سیم بکسل

حلقه‌های فولادی به دلیل مشخصات و ویژگی‌هایی که دارند تا این اندازه در صنعت باربرداری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به همین دلیل در این بخش می‌خواهیم به مهم‌ترین ویژگی‌های حلقه فولادی سیم بکسل اشاره کنیم.

• این اتصالات در برابر سایش و فرسایش مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل سال‌های سال می‌توانند بدون هیچ مشکلی به کارکرد خود ادامه دهند.

• از بهترین و باکیفیت‌ترین آلیاژ فولادی برای ساخت این اتصالات بهره می‌برند.

• حلقه فولادی در برابر رطوبت، مواد شیمیایی خورنده، حرارت بالا، تغییرات آب و هوایی و… کاملاً مقاوم است.

• در قطر‌ها، سایز‌ها و شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای کاربرد مربوط به خود هستند.

کاربرد‌های حلقه فولادی

حلقه‌های فولادی به دلیل ویژگی‌ها و مزایای خاصی که دارند، در بسیاری از صنایع از آن‌ها بهره می‌برند. به صورت کلی هر جایی که تجهیزات باربرداری مورد استفاده قرار گیرند، حلقه‌های فلزی نیز به کار ‌می‌روند.

  • صنایع خودروسازی
  • هوافضا
  • کشتی‌سازی
  • هواپیماسازی
  • نساجی
  • صنایع مواد غذایی
  • ساخت ماشین آلات صنعتی
  • و… جزء این صنایع هستند.

همچنین در صنایع فلزکاری، نفت و گاز، پتروشیمی، ساخت قطعات پیش ساخته، صنایع تجهیزات پزشکی و… از این حلقه‌ها بهره می‌برند. انبار‌ها و سوله‌ها از مکان‌هایی هستند که ماشین آلات صنعتی باربرداری بیشترین استفاده را در آنان دارند. به همین دلیل حلقه‌های فلزی زیادی در این صنایع به کار ‌می‌روند.

انواع حلقه

همان طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، حلقه‌های فولادی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند. همچنین متریال مورد استفاده برای ساخت این حلقه‌ها نیز با هم متفاوت است. استنلس استیل و فولاد گالوانیزه متداول‌ترین متریال‌ها جهت تولید این تجهیزات هستند.

البته انواع استنلس استیل دارای قیمت بیشتری می‌باشند. شکل و اندازه حلقه فولادی می‌تواند نشان دهنده کاربرد آن باشد. حلقه کشیده، گرد و گلابی شکل از اشکال مختلف این حلقه‌ها هستند که در ادامه آنان را معرفی خواهیم کرد.

حلقه فولادی کشیده

حلقه‌های فولادی کشیده، حلقه‌هایی دراز و بسته هستند که معمولاً در انتهای زنجیر‌های فولادی نصب می‌شوند. این حلقه به زنجیر‌های فولادی این قابلیت را می‌دهد که به آسانی به سایر تجهیزات دیگر متصل شود. دقت کنید حلقه‌های فولادی کشیده به صورت بیضی شکل هستند و دراز بودن آن‌ها قابلیت اتصال آن‌ها را دوچندان می‌کند. زیرا حلقه فضای کافی برای وارد شدن دیگر اتصالات را در خود دارد. این نوع حلقه‌ها دارای مقاومت کششی، استحکام و مقاومت سایشی بالایی هستند.

حلقه فولادی گرد

از انواع دیگر حلقه‌های فولادی در اتصالات باربرداری، حلقه‌های گرد هستند. این حلقه‌ها به عنوان پیوند‌های اصلی در صنعت باربرداری استفاده می‌شوند. یعنی می‌توان دو تا چندین عدد زنجیر فولادی را به این حلقه‌های گرد وصل کرد بدون آن که از مقاومت سایشی آن‌ها کم شود. در واقع متصل کردن چندین پا به یک پیوند با استفاده از این حلقه وجود دارد. حلقه‌های گرد کاملاً دایره مانند هستند.

حلقه فولادی گلابی شکل

از دیگر انواع حلقه‌های فولادی می‌توان به حلقه‌های گلابی شکل اشاره کرد. این حلقه‌ها معمولاً برای اتصال یک یا دو عدد پا به عنوان پیوند به کار ‌می‌روند. زیرا شکل آن‌ها، استفاده از آن‌ها را محدودتر خواهد کرد.

مصنوعات فلزی

علاوه بر حلقه‌ها و قلاب‌ها، انواع دیگر مصنوعات فلزی به عنوان اتصالات باربرداری در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیم بکسل، تسمه مصنوعی، شگل، پیچ تنظیم دوطرفه، گیره، شاهین و میله متعادل ساز جزء این مصنوعات فلزی پرکاربرد هستند. در ادامه هر یک از این مصنوعات را معرفی خواهیم کرد.

سیم بکسل‌ها، جزء اتصالات باربرداری

یکی از مهم‌ترین انواع اسلینگ‌های مورد استفاده در صنعت باربرداری، سیم بکسل‌ها هستند. سیم بکسل‌ها طناب‌های فولادی هستند که از پیچیده شدن مفتول‌ها و رشته سیم‌ها به دور یک مغزی ساخته می‌شوند.

طناب‌های فولادی را در تاب‌ها، متریال‌ها، بافت‌ها و قطر‌های مختلفی می‌سازند که هر کدام از آن‌ها دارای کاربرد خاصی هستند. انتخاب نوع سیم بکسل مورد استفاده باید با توجه به کاربرد آن صورت گیرد. در غیر این صورت سیم بکسل نمی‌تواند ایمنی و کارکرد خوبی از خود نشان دهد.

تسمه‌های مصنوعی

تسمه مصنوعی یا بلت از دیگر انواع پرکاربرد اتصالات در صنایع باربرداری است که از پلی استر یا الیاف نایلون برای ساخت آن بهره می‌برند. اتصالاتی که به این تسمه متصل می‌شوند باید دارای استقامت بسیار خوبی باشند.

همچنین این اتصالات نباید لبه تیزی داشته باشند. چون ممکن است موجب آسیب به تسمه شوند. این تسمه‌ها پهنای مناسبی داشته و بسیار نرم هستند. در نتیجه به بار‌های مختلفی هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند.

شگل‌های فلزی

شگل‌های فلزی یا Shackles در لغتنامه اتصالات باربرداری به معنی زنجیرف غل و قید و بند معنی شده‌اند. شگل‌های فلزی حلقه‌های اتصالی قابل حملی هستند که برای متصل کردن تجهیزات دیگر باربرداری از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بر اساس استاندارد‌های جهانی کارخانه‌ها موظفند نام سازنده، اندازه شگل و ظرفیت مجاز آن را روی شکل حک کنند. این شگل‌ها بر اساس استاندارد‌های DOE به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند.

• شگل ‏‌های نعل اسبی با پین غیرپیچی (همراه با اشپیل)

• شگل ‏‌های کار با زنجیر با پین پیچی

• شگل‌های کار با زنجیر ایمن

• شگل ‏‌های نعل اسبی با پین پیچی

• شگل‏‌های نعل اسبی ایمن

• شگل‏‌های کار با زنجیر با پین غیرپیچی (همراه با اشپیل)

پیچ تنظیم دوطرفه

پیچ تنظیم دوطرفه یکی از اتصالات مهم در باربرداری است که جهت تنظیم کشش زنجیر، سیم بکسل، کابل و سایر تجهیزات به کار می‌رود. این پیچ دو قسمت رزوه دار دارد که یکی از آن‌ها به انتهای حلقه فلزی کوچک پیچ شده است. پیچ‌های تنظیم به پنج دسته زیر تقسیم می‌شوند:

• پیچ تنظیم دوطرفه‏ای چشمی – قلابی (Hook& eye combination)

• پیچ تنظیم دوطرفه ه‏ای قلابدار (Hook & Hook Combination)

• پیچ تنظیم دوطرفه‏ای چشمی – چشمی (eye& eye combination)

• پیچ تنظیم دوطرفه چشمی – زبانه‏‌ای (Jaw & eye Combination)

• پیچ تنظیم دوطرفه ه‏ای زبان‏دار یا فک دار (Jaw& Jaw Combination)

گیره‌ها در اتصالات باربرداری

یکی از پر استفاده‌ترین تجهیزات در صنعت لیفتینگ، گیره‌ها هستند. از این گیره‌ها جهت لیفتینگ و بلند کردن انواع ورق‌ها و ستون‌های فلزی بهره می‌برند. قرارگیری صحیح این گیره‌ها روی ستون یا ورق‌ها بسیار مهم است. همچنین هیچ گاه نباید از یک گیره برای بلند کردن دو ورق استفاده شود. زیرا در این صورت امکان سر خوردن ورق روی گیره وجود خواهد داشت. این گیره‌ها در انواع مختلف بر اساس وزن بار و نوع آن ساخته می‌شوند.

شاهین‌ها و میله متعادل ساز

شاهین‌ها و میله‌های متعادل ساز برای بلند کردن بار‌های سنگین و ایجاد تعادل در هنگام بلند کردن آن‌ها کاربرد دارند. این اتصالات خطر واژگونی بار‌ها، سقوط بار، خمیدگی، کشیدگی و آسیب دیدگی آنان را به حداقل می‌رسانند. میله متعادل ساز بر خلاف شاهین برای اتصال به قلاب‌ها فاقد اسلینگ است.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت انواع مختلف اتصالات باربرداری و کاربرد‌های آنان را توضیح دادیم. باکیفیت‌ترین انواع این اتصالات را می‌توانید از شرکت سیم بکسل بناگستر با قیمت بسیار مناسب خریداری نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر تنها کافیست با کارشناسان جرثقیل بناگستر تماس بگیرید.

 

فهرست
مشاوره رایگان