انواع قلاب باربرداری، تجهیزاتی هستند که برای گرفتن، بالا بردن (لیفتینگ) و جابجایی بار‌ها از آن استفاده می‌کنند. شکل قلاب‌ها خمیده بوده و به راحتی می‌تواند به حلقه‌ها و سایر تجهیزات دیگر در صنعت باربرداری متصل شود. جهت ساخت انواع قلاب‌های باربرداری از بهترین و باکیفیت‌ترین متریال‌های فلزی مانند فولاد گالوانیزه و استنلس استیل بهره می‌برند.

نکته‌ای که کاربرد این قلاب‌ها را مشخص می‌کند، نوع آن‌ها و مشخصاتشان است. به همین دلیل ما در این مقاله می‌خواهیم انواع مختلف قلاب‌های باربرداری را معرفی و به مشخصات و قابلیت‌های هر کدام بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با کارشناسان فروش سیم بکسل بناگستر در ارتباط باشید.

قلاب‌های بالابر S

یکی از پرکاربردترین و متداول‌ترین انواع قلاب باربرداری می‌توان به قلاب‌های بالابر S یا اس اشاره کرد. این قلاب به دلیل شباهت خود به حرف انگلیسی S به این اسم نامگذاری شده است.

قلاب اس به صورت گردان بوده و قابلیت گردش ۳۶۰ درجه را دارد. به همین دلیل به راحتی می‌توان از این قلاب استفاده کرد. بیشتر کاربرد این نوع قلاب جهت ساخت اسلینگ‌ها، انواع طناب‌ها و زنجیر‌های فولادی است. همچنین از این زنجیر جهت گرفتن و بالا بردن بار‌های مختلف بهره برند. این قلاب‌ها در سایز‌ها و تناژ‌های حمل بار مختلفی تولید می‌شوند.

برای ساخت قلاب‌های بالابر S از فولاد باکیفیت استفاده می‌کنند که با استفاده از عملیات حرارتی مقاوم می‌شود. به همین دلیل استحکام این قلاب‌ها بسیار بالا بوده و می‌توانند بار‌ها چند تنی را نیز به راحتی جابجا نمایند. مقاومت قلاب بالابر اس در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، حرارت، مواد خورنده شیمیایی و… عالی است. به همین دلیل این قلاب‌ها به بادوام بودن و طول عمر بالا معروف هستند. می‌توانید باکیفیت‌ترین انواع قلاب‌های بالابر S را از طریق فروشگاه سیم بکسل بناگستر با قیمت مناسب خریداری نمایید.

شگل

یکی از پرکاربردترین انواع قلاب باربرداری، شگل‌های فلزی هستند. شگل‌ها حلقه‌هایی فلزی هستند که از ترکیب میله فولادی خم شده، دو عدد چشمی و یک عدد پین ساخته می‌شوند. پین قابلیت خارج شدن و وارد شدن رد چشمی‌ها را دارد. بنابراین قلاب قابلیت باز و بسته کردن را خواهد داشت. اطلاعاتی همانند نام شرکت سازنده، نوع متریال به کار رفته برای ساخت و ظرفیت مجاز شگل باید روی آن حک شوند. برای ساخت شگل‌ها از فولاد و ترکیب آن با منگنز بهره می‌برند. زیرا این گونه مقاومت آن بالاتر خواهد رفت.

قلاب شگل به دو نوع D شکل و نعل اسبی ساخته شده و برای اتصال به تجهیزات دیگر به کار می‌رود. یعنی می‌توان این شکل را به راحتی به سیم بکسل، قلاب، زنجیر فولادی و سایر تجهیزات دیگر متصل کرد. بنابراین کاربرد اصلی آن در باربرداری، حمل و نقل، مهار و کنترل بار است.

جهت جلوگیری از زنگ زدن این قلاب آن را با پوشش گالوانیزه روی یا کادمیوم به صورت کامل می‌پوشانند. در ساختمان خمیده میله فولادی از هیچ نوع جوشکاری استفاده نمی‌شود. به همین دلیل حلقه شگل دارای مقاومت بسیار بالایی است.

قلاب دانه گیر

قلاب دانه گیر یکی دیگر از انواع قلاب باربرداری است که شباهت زیادی به قلاب اس مانند دارد. اما تفاوت مهم آن این است که در قسمت بالایی خود دارای یک حلقه است که با استفاده از پین باز و بسته می‌شود. یعنی با باز و بسته پین می‌توان حلقه مربوط را باز و بسته کرد.

این قلاب برای اتصال به زنجیر‌های فولادی کاربرد زیادی دارد. زیرا می‌توان قسمت حلقه مانند را به دلخواه به هر کدام از حلقه‌های زنجیر فولادی متصل کرد. درنتیجه امکان کوتاه و بلند کردن زنجیر فولادی وجود دارد. این قلاب‌ها را می‌توان به هر دو سر زنجیر فولادی به راحتی متصل کرد.

قلاب دانه گیر را در سایز‌ها و تناژ‌های حمل بار مختلفی می‌سازند. به همین دلیل در انواع صنایع و برای انواع بار‌ها با هر وزنی قابل استفاده است. سایز‌های مختلف قلاب دانه گیر به صورت ۷، ۸، ۱۰، ۱۱، ۱۳، ۱۶ و ۱۹ هستند.

همچنین در دو نوع ساده و شاخدار تولید می‌شوند. قلاب دانه گیر معمولی برای اتصال زنجیر‌ها به هم کاربرد دارد. قلاب شاخدار دارای دو زائده شاخ مانند است که ضریب اطمینان آن را بالا می‌برند. به همین دلیل میزان ایمنی این قلاب‌ها بیشتر از انواع ساده است.

قلاب S پین خور ضامن دار

یکی دیگر از انواع قلاب باربرداری، قلاب اس پین خور ضامن دار است. قلاب اس دارای شکلی شبیه به S انگلیسی است که در بالای آن یک پین وجود دارد. همچنین در قسمت قلاب آنکه باز است، یک ضامن وجود دارد. این ضامن باز و بسته شده و از این طریق قلاب را باز و بسته می‌کند.

زمانی که قلاب به حلقه‌ها، سیم بکسل، زنجیر فولادی یا سایر تجهیزات باربرداری متصل می‌شود، می‌توان ضامن آن را بست. این ضامن مانع از جدا شدن و بیرون آمدن قلاب از ابزار دیگر می‌شود. درنتیجه ضریب ایمنی قلاب به شدت بالا می‌رود. همچنین پین بالای قلاب به او امکان متصل شدن به حلقه‌ها و زنجیر‌های فولادی دیگر را می‌دهد. زیرا پین نیز امکان باز و بسته شدن را فراهم می‌کند.

از قلاب Sپین خور ضامن دار نباید در پشت بار‌ها استفاده کرد. همچنین این قلاب باید دقیقاً در مرکز ثقل بار قرار گیرد تا بار متعادل بماند.

وزن بار‌هایی که با این قلاب جابجا می‌شوند نباید بیشتر از ظرفیت آن باشند. زیرا قلاب‌های اس شکل پین خور ضامن دار را در ظرفیت‌ها و سایز‌های مختلف می‌سازند. از وارد کردن هر گونه شوک به این قلاب خودداری کنید. همچنین این ابزار حتماً باید توسط افراد متخصص تعمیر شود.

قلاب S پین خور و بدون ضامن

یکی از انواع قلاب باربرداری که استفاده زیادی در صنایع دارد، قلاب S پین خور بدون ضامن است. این قلاب همان قلاب اس ساده است که در بالای قیمت خود به جای حلقه بسته مجهز به حلقه پین خور می‌باشد. درنتیجه با باز و بسته کردن پین امکان باز و بسته کردن حلقه بالای قلاب وجود دارد.

این قلاب را به اسلینگ‌ها، زنجیر‌های فولادی، حلقه‌ها و طناب‌های فولادی متصل می‌کنند. این قلاب فاقد ضامن است. بنابراین قسمت قلاب همیشه باز و آزاد است. این نوع قلاب‌ها نسبت به انواع ضامن دار دارای ضریب ایمنی پایین‌تری هستند.

قلاب S پین خور و بدون ضامن همانند سایر انواع قلاب‌های باربرداری در سایز‌ها و ظرفیت‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود. به همین دلیل از هر قلاب نباید بش از مقدار ظرفیت آن استفاده کرد. در غیر این صورت امکان شکستن قلاب و سقوط بار و ایجاد خسارات مختلف وجود دارد.

از فولاد پر کربن یا استنلس استیل برای ساخت این قلاب‌ها بهره می‌برند. به همین دلیل استحکام، مقاومت و طول عمر این قلاب‌ها بسیار بالاست.

قلاب هلیکوپتری

از میان انواع قلاب باربرداری، قلاب هلیکوپتری یا قلاب S سوئدی نیز دیده می‌شود. قلاب‌های هلیکوپتری در قسمت بالای خود دارای یک حلقه ثابت و بسته هستند. بنابراین امکان باز و بسته کردن این حلقه وجود ندارد.

همچنین قسمت قلاب آن دارای یک قفل از جنس خود قلاب است که امکان باز و بسته کردن آن با ضامن وجود دارد. یعنی قلاب کامل بوده و قسمتی از آن باز و بسته می‌شود. این ویژگی امکان وصل شدن قلاب به اسلینگ‌ها، زنجیر‌های فولادی، حلقه‌ها، طناب‌های فولادی و… را فراهم می‌کند.

قسمت حلقه بالای قلاب هلیکوپتری ثابت و بسته است. بنابراین اتصالات دیگر باید قابلیت باز شدن داشته باشند. همچنین سیم بکسل به راحتی می‌تواند از این حلقه رد شود. این قلاب برای لیفت کردن بار‌های بالای یک تن تا پانزده تن کاربرد دارد. بنابراین هنگام خرید به ظرفیت قابل حمل قلاب دقت کنید. زیرا نمی‌توانید بیشتر از ظرفیت قابل حمل قلاب از آن استفاده نمایید.

از استنلس استیل و فولاد گالوانیزه برای ساخت این نوع قلاب‌ها بهره می‌برند. به همین دلیل در محیط کاری با شرایط سخت می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

قلاب قرقره (برای بلند کردن بار و انتقال نیرو)

از دیگر انواع قلاب باربرداری می‌توان به قلاب قرقره اشاره کرد. این نوع قلاب متشکل از یک قلاب و قرقره است. کاربرد اصلی این قلاب در جهت بلند کردن بار، جابه جایی بار و انتقال نیرو به آن می‌باشد.

در واقع این قلاب‌ها با انتقال نیرو و تعیین جهت انتقال آن به افزایش نیرو کمک می‌کنند. انواع قلاب‌های قرقره به صورت ثابت، متحرک و مرکب ساخته می‌شوند.

قلاب قرقره ثابت، وسیله‌ای است که قلاب آن محکم به جایی بسته می‌شود. در این وسیله، قلاب قرقره افزایش نیرو ندارد. یعنی نیروی محرکه و نیروی مقاوم با هم برابرند. در انواع متحرک، قرقره با قلاب به نیروی مقاوم بسته است.

این قلاب بهترین وسیله برای افزایش نیرو می‌باشد. اما تغییر جهت نیرو با این وسیله صورت نمی‌گیرد. انواع مرکب شامل یک یا چند قرقره متحرک می‌شوند. در این نوع قلاب هم تغییر جهت نیرو و هم افزایش نیرو اتفاق می‌افتد. به همین دلیل در آسانسور‌ها و جرثقیل‌های مکانیکی از آن بهره می‌برند.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت سیم بکسل بناگستر انواع مختلف قلاب‌های باربرداری را به صورت کامل معرفی کردیم. همچنین به بررسی کاربرد‌ها، ویژگی‌ها و قابلیت‌های هر کدام از این قلاب‌ها پرداختیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع قلاب باربرداری می‌توانید با کارشناسان فروش سیم یکسل بناکستر در ارتباط باشید. این مرکز باکیفیت‌ترین قلاب‌های صنعتی را با قیمت بسیار مناسب به فروش می‌رساند.

 

 

فهرست
مشاوره رایگان