انواع زنجیر فولادی و استیل در صنایع مختلف دارای کاربرد‌های زیادی هستند. امروزه کمتر صنعتی را می‌توان یافت که در آن از زنجیر‌های فلزی استفاده نکنند. این زنجیر‌ها کاربرد‌هایی همچون انتقال نیرو، مهار کردن نیرو و ایجاد اتصال را در صنایع دارند. به همین دلیل در ساخت ماشین آلات صنعتی و جرثقیل‌ها از این محصول بهره می‌برند.

شرکت جرثقیل بناگستر یکی از معتبرترین مراکزی است که انواع زنجیر‌های صنعتی و زنجیر تریلی با کیفیت را به متقاضیان عزیز ارائه می‌کند. می‌توانید انواع گوناگون زنجیر‌های صنعتی و زنجیر تریلی را در سایز‌های مختلف از شرکت جرثقیل بناگستر خریداری نمایید.

زنجیر جرثقیل CM

یکی از انواع پرکاربرد زنجیر‌های صنعتی، انواع زنجیر جرثقیل هستند. زنجیر جرثقیل CM صرفاً جهت کاربرد بالابری و انتقال نیرو در جرثقیل‌ها به کار می‌رود. این زنجیر دارای حلقه‌های فلزی است که به صورت محکم داخل هم قرار گرفته‌اند.

متریال بکار رفته در ساخت زنجیر جرثقیل CM

از متریال باکیفیت فولاد جهت تولید این زنجیر‌ها بهره می‌برند. البته قدت کنید زنجیر‌های فولادی اغلب دارای لایه‌ای از روی هستند. به عبارتی گالوانیزه شده‌اند. در نتیجه مقاومت این زنجیر‌ها در برابر پوسیدگی، ساییدگی، زنگ زدگی، خوردگی مواد شیمیایی و… بسیار بالاست.

زنجیر جرثقیل CM از طرفی به جرثقیل متصل شده و از طرف دیگر با استفاده از قلاب یا هوک مخصوص به بار متصل می‌شود. در نتیجه انتقال نیروی جرثقیل به بار از طریق این زنجیر صورت می‌گیرد. مقاومت و استحکام زنجیر‌های جرثقیل از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا در صورت ایمن نبودن این زنجیر‌ها، شاید سقوط بار و ایجاد خسارت‌های مالی و جانی خواهیم بود.

گریدهای زنجیر جرثقیل CM

زنجیر جرثقیل CM در گرید‌های ۸۰، ۱۰۰ و ۱۲۰ ارائه می‌شود. هر چقدر گرید زنجیر بالاتر باشد، برای کاربرد‌های سنگین‌تر از آن بهره می‌برند. البته رایج‌ترین کلاس زنجیر جرثقیل، گرید ۸۰ است. از این محصول برای حمل بار نهایتاً تا ۱۰ تن استفاده می‌کنند. در تناژ‌های بالاتر استفاده از سیم بکسل مرسوم‌تر است.

شرکت‌های مختلفی در جهان جهت ساخت این محصول اقدام کرده‌اند. اما به جرات می‌توانیم بگوییم که برند‌های اروپایی جزء بهترین برند‌ها برای خرید زنجیر جرثقیل هستند. جرثقیل بناگستر این محصول را در برند‌ها و گرید‌های مختلف به خریداران محترم ارائه می‌کند.

زنجیر الواتور (ضد سایش مخصوص کارخانه سیمان و نقاله‌ها)

یکی دیگر از پرکاربردترین انواع زنجیر در صنایع، زنجیر الواتور است. زنجیر‌های الواتور به زنجیر مقاوم در برابر سایش و پوسیدگی معروف هستند. از متریال مستحکم فولاد برای تولید زنجیر الواتور بهره برند.

تفاوت اصلی زنجیر الواتور با زنجیر عادی این است که ارتفاع حلقه‌های فولادی در این نوع زنجیر بیشتر است. زیرا باید باکت‌های حمل‌کننده بار در طول این زنجیر به او نصب شوند. درنتیجه ارتفاع بیشتر زنجیر‌ها این فضا را جهت نصب باکت‌ها در اختیارمان قرار می‌دهند. این زنجیر‌ها معمولاً در رشته‌های ۵ لینکی، ۷ لینکی و ۹ لینکی تولید می‌شوند.

کاربردهای زنجیر الواتور

بیشتر کاربرد انواع زنجیر الواتور در سیستم‌های انتقال دهنده مواد و کانوایری، نقاله‌ها، کارخانه‌های تولید سیمان، معادن و… بهره می‌برند. دلیل استفاده از این زنجیر در صنایع سنگین و محیط کاری نامناسب، مقاومت، دوام و طول عمر بالای آن است. این زنجیر‌ها می‌توانند مدت زمان زیادی در شرایط سخت دوام آورده و بدون هیچ سایش و فرسودگی به عملکرد خود ادامه دهند. فولاد مقاوم همراه با عملیات حرارتی مقاومت بالایی را به این محصول می‌بخشد.

تسمه یا زنجیر همان قسمت کششی یک الواتور است باکت‌ها توسط پیچ‌هایی مخصوص به تسمه‌ها یا زنجیر متصل می‌شوند. تسمه‌های منسوج لاستیکی که در نوار نقاله‌های لاستیکی کاربرد دارند، در الواتور‌ها نیز استفاده خواهد شد. سر پیچ‌های مخصوص پایین‌تر از تسمه قرار می‌گیرد تا هنگام عبور از روی پولی با آن تماس پیدا نکنند.

زنجیر کرپی الواتور

زمانی که سخن از انواع زنجیر الواتور به میان می‌آید، لازم است با کرپی الواتور نیز آشنا شوید. در بخش قبل گفتیم که باکت‌های حمل‌کننده بار باید به زنجیر الواتور متصل شوند. اما این اتصال از چه طریقی صورت می‌گیرد. کرپی الواتور قطعه‌ای است که اتصال بین زنجیر الواتور و باکت‌ها را فراهم می‌کند.

کرپی یک اتصال دهنده دو سر رزوه است که جهت اتصال دو قطعه به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آهن یا فولاد برای ساخت این اتصال دهنده بهره می‌برند. دو سر اتصال دهنده دارای چند سانتی‌متر رزوه می‌باشد.

مشخصات فنی زنجیر کرپی الواتور

از میلگرد برای تولید کرپی انواع زنجیر الواتور بهره می‌برند و به دو مدل فرمینگ و فورجینگ قابل استفاده است. سایز کرپی، نوع آن و جنس آن باید بر روی کرپی حک شود. این گونه می‌توان اطلاعات لازم در مورد کرپی را به راحتی به دست آورد.

بهتر است کرپی گالوانیزه باشد. زیرا این گونه اتصال دهنده می‌تواند در برابر عوامل محیطی از خود مقاومت نشان دهد. درنتیجه طول عمر و دوام آن بالا می‌رود. متأسفانه کرپی‌هایی که گالوانیزه نشده‌اند در طول زمان دچار سایش و فرسودگی شده و از مقاومت آن‌ها کاسته می‌شود.

کاربردهای زنجیر کرپی الواتور

برای مونتاژ هر کرپی الواتور دو عدد مهره، یک عدد واشر عینکی یا دو عدد واشر din ۱۲۵ به کار می‌رود. کرپی الواتور نقش بسیار اساسی را در نقاله‌های عمودی، آسانسور‌های سطلی زنجیری، کارخانجات آسفالت، سیمان، گچ، ماسه، آرد، شیشه و… به عهده دارد.

کرپی الواتور‌ها به دو نوع فورج و فرم یا آهنی تقسیم می‌شوند. انواع فورج مورد فرآوری سختکاری قرار می‌گیرند تا مقاومت آن‌ها بالاتر رفته و کمتر مورد سایش واقع شوند.

به همین دلیل قیمت خرید کرپی الواتور فورج بسیار بالاتر از انواع دیگر است. کرپی الواتور فرم را از متریال آهن می‌سازند که دارای انعطاف‌پذیری و کشش بسیار خوبی می‌باشد. اما میزان مقاومت و استحکام آن کمتر از انواع فورج است.

چرخ زنجیر الواتور

چرخ زنجیر الواتور از دیگر انواع زنجیر‌های صنعتی می‌باشد که برای انتقال نیرو، قدرت و حرکت از آن استفاده می‌کنند. چرخ زنجیر‌ها وظیفه انتقال نیرو بین دو چرخ دنده مختلف را در صنایع به عهده دارند. در واقع این زنجیر مانند نقطه اتصال دو یا چندین چرخ دنده عمل خواهد کرد. استفاده از چرخ زنجیر باعث می‌شود تا حرکت کردن یکی از چرخ دنده‌ها، منجر به شروع حرکت چرخ دنده دیگر شود. زیرا این دو چرخ دنده از طریق چرخ زنجیر الواتور به هم متصل هستند.

ساختار چرخ زنجیر الواتور

ساختار چرخ زنجیر الواتور دارای بخش‌هایی به نام زنجیر بیرونی، زنجیر درونی، پین یا پیم، بوش، غلتک و… است. این زنجیر‌ها را بر اساس معیار‌های مختلفی از جمله جنس بدنه و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می‌کنند. چرخ زنجیر الواتور بسته به نوع کاربردش ممکن است در شرایط مختلف کاری مورد استفاده قرار گیرد.

از مکان‌های تحت فشار گرفته تا مکان‌های مرطوب، محیط‌های پر از گرد و غبار و تماس با مواد شیمیایی جزء این شرایط هستند. بنابراین چرخ زنجیر باید از متریالی درست شده باشد که بتواند در این شرایط مختلف به کار خود ادامه دهد. فولاد، چدن، گالوانیزه، تفلون، استیل نگیر و… از متریال‌های پرکاربرد برای ساخت این محصول هستند.

چرخ زنجیر الواتور استیل از نوع نگیر بوده و مقاومت بالایی در برابر حرارت و مواد شیمیایی خورنده دارد. از طریق آلیاژ‌های نیکل و نقره دارای مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و رطوبت هستند.

بنابراین محیط کار تأثیر زیادی در انتخاب جنس بدنه زنجیر دارد. جهت دریافت مشاوره برای خرید انواع زنجیر صنعتی تنها کافیست با شماره تلفن‌های موجود در سایت جرثقیل بناگستر تماس بگیرید. کارشناسان می‌توانند شما را در انتخاب صحیح نوع زنجیر و خرید آن راهنمایی کنند.

زنجیر‌های دو سر قلاب برای حمل بار در اندازه‌های مختلف

یکی از پرکاربردترین انواع زنجیر صنعتی، زنجیر‌های دو سر قلاب یا زنجیر تریلی هستند. این زنجیر‌ها از جنس فولاد بوده و دارای استقامت کششی بسیار بالایی می‌باشند. دو دوسر این زنجیر، قلاب‌هایی تعبیه شده‌اند که به قلاب دانه گیر سرکج معروف هستند. این قلاب‌ها به دلیل کج بودن به راحتی می‌توانند در قلاب‌ها و جایگاه‌های دیگر فرو رفته و گیر کنند.

در نتیجه به راحتی می‌توان زنجیر را به تکیه گاه‌های مختلفی وصل کرد. قلاب‌های زنجیر در دو حلقه انتهایی دو سر وصل شده‌اند. بنابراین دو سر زنجیر تریلی آزاد نبوده و دارای قلاب فولاد خشکه با گرید ۸۰ است.

قرار دادن قلاب در دو سر این زنجیر به دلیل کاربرد آن است. هر فردی که در صنعت حمل و نقل بار مشغول به فعالیت باشد، با زنجیر دوسر قلاب آشنایی دارد. این زنجیر در متراژ‌های ۳، ۶ و ۹ متری به فروش می‌رسد. زنجیر دوسر قلاب برای محکم کردن بار‌ها در تریلی‌ها، مهار کانتینر‌ها در کفه تریلر و جابه جایی‌های بین شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زنجیر تریلی بسیار محکم بوده و می‌تواند بار‌های چندتنی را به راحتی مهار کند. این زنجیر در دو رنگ سیاه و سفید (نقره‌ای) تولید می‌شود.

دقت کنید که هیچ تفاوتی در ساختار و میزان مقاومت این دو زنجیر با رنگ‌های مختلف وجود ندارد. بلکه تنها رنگ آن‌ها با هم متفاوت است. زنجیر تریلی‌های سفید رنگ به دلیل زیبا بودن فروش بیشتر داشته و قیمت آن‌ها نیز مقداری گرانتر است.

زنجیر دنده اینچی (Type B)

زنجیر دنده اینچی از نوع ب از دیگر انواع زنجیر صنعتی است. این زنجیر‌های صنعتی گامی بر حسب واحد طول دارند که اینچ است. دقت کنید هر اینچ برابر ۲۵. ۴ سانتی‌متر می‌باشد. قبل از خرید این محصول ابتدا باید واحدی که مقادیر در آن بیان شده‌اند را مورد توجه قرار دهید.

استانداردهای زنجیر دنده اینچی (Type B)

زنجیر دنده اینچی باید دارای استاندارد و تحت پوشش ISO ۶۰۶، ANSI B۲۹. ۱ و DIN ۸۱۸۸ باشد. از این زنجیر برای ساخت دنده دوچرخه و مکانیزم زمان‌بندی در برخی از خودرو‌ها بهره می‌برند. زنجیر دنده ایمچی به ضد سایش بودن و مقاومت بسیار بالا معروف است. به صورتی که این زنجیر در طول زمان و در طول حرکت زیاد به هیچ عنوان دچار سایش نمی‌شود.

مشخصات فنی زنجیر دنده اینچی (Type B)

از متریال‌هایی همچون فولاد جهت ساخت انواع زنجیر دنده اینچی بهره می‌برند. همچنین کیفیت ساخت این زنجیر‌ها بسیار مهم است. زیرا زنجیر‌هایی که کیفیتی ساخت بالایی ندارند، دارای استهلاک زیادی هستند. یعنی به مرور زمان از کارایی، دوام و طول عمر آن‌ها کاسته خواهد شد.

در خرید زنجیر دنده اینچی لازم است کیفیت را مبنا قرار دهید نه قیمت را. خوشبختانه جرثقیل بناگستر باکیفیت‌ترین و قدرتمندترین انواع زنجیر دنده اینچی را به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. بنابراین می‌توانید محصولات برند‌های روز دنیا را از این مرکز با قیمت مناسب خریداری کنید.

زنجیر قورباغه‌ای (مصارف صنعتی سنگین)

یکی از معروف‌ترین انواع زنجیر‌های صنعتی که برای مصارف سنگین صنعتی کاربرد دارد، زنجیر قورباغه‌ای است. این زنجیر به دلیل شکل خاصی که دارد به زنجیر قورباغه‌ای معروف شده است. البته به زنجیر قورباغه‌ای، زنجیر صنعتی راهسازی هم می‌گویند. زیرا در بیشتر موارد در ساخت ماشین آلات مربوط به این صنعت از زنجیر قورباغه‌ای بهره می‌برند.

این زنجیر‌ها برای انتقال قدرت، انتقال اجسام و یا لیفت کردن آن‌ها به کار ‌می‌روند. زنجیر قورباغه‌ای با کاهش فشار وارده به ماشین آلات صنعتی موجب افزایش عمر و دوام آن‌ها خواهد شد.

ساختار زنجیر قورباغه‌ای

زنجیر قورباغه‌ای از اتصال تعدادی لینک خام و یا همراه با کفشک‌ها ساخته می‌شود. کفشک‌ها با استفاده از ۴ پیچ فولادی بر روی هر لینک زنجیر متصل خواهند شد. زنجیر‌های قورباغه‌ای برای کشیدن اجسام و انتقال حرکت و قدرت عالی عمل می‌کنند.

به همین دلیل حتی در ساخت تجهیزات و ماشین آلات مربوط به کشاورزی نیز از این زنجیر‌ها بهره می‌برند. خاصیت ضد سایش بودن، مهم‌ترین ویژگی و شاخصه زنجیر‌های قورباغه‌ای است. زیرا این زنجیر‌ها در طول زمان دچار فرسایش نشده و عملکرد عالی از خود نشان می‌دهند.

کاربردهای زنجیر قورباغه‌ای

صنایع انبارداری، کارخانه‌های سنگبری، صنایع گچ و سیمان، صنایع فولاد، معادن و… از کاربرد‌های دیگر انواع زنجیر قورباغه‌ای هستند. زنجیر‌های سری ب یا Type B شامل B۸، B۱۰، B۱۲، B۱۶ الی B۷۲ می‌شوند. این زنجیر‌ها به صورت یک ردیفه تا شش ردیفه تولید و ارائه خواهند شد. همچنین در انواع ساده، یک طرف شاخک دار و دو طرف شاخکدار طراحی می‌شوند. این سری طبق استاندارد‌های DIN ۸۱۸۷، ISO ۶۰۶ نامگذاری شده و به سری اروپایی معروف هستند.

جمع‌بندی

در این مقاله از جرثقیل بناگستر به معرفی انواع زنجیر‌های صنعتی، ساختار و کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف پرداختیم. همچنین نحوه ساخت و ویژگی‌های آنان را توضیح دادیم. هر کدام از این زنجیر‌ها با توجه به مشخصاتی که دارند می‌توانند در صنایع خاصی مورد استفاده قرار گیرند.

بنابراین نمی‌توان از یک نوع زنجیر برای کاربرد‌های مختلفی بهره برد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع زنجیر صنعتی می‌توانید با کارشناسان فروش جرثقیل بناگستر در ارتباط باشید. کارشناسان می‌توانند اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهند.

 

شرکت بنا گستر بعنوان یکی از وارد کنندگان ، زنجیرهای CM آمریکا کلیه نیازهای مشتریان خود را دراین زمینه مرتفع می نماید:

جهت سفارش و استعلام قیمت می توانید با شماره ها یا ایمیل زیر تماس حاصل فرمایید:

مهندس شاه حسینی : 1810-026-0912
آدرس کارخانه: کیلومتر ۱۹ اتوبان تهران ساوه- شهرک صنعتی پاسارگاد- خیابان کمیل-

 فکس:  ما

زنجیر CM آمریکا گرید 30:

زنجیر CM آمریکا گرید 30 که (Proof Coil  (G80نیز نامیده می شوند ، و جهت مصارفی همچون ، صنایع دریایی، زنجیر تریلی ، زنجیر مانع مورد استفاده قرار میگیرند.

و بر اساس استاندار ASTM آمریکا برای محدوده گسترده ای از انواع پوشش همچون پوشش رنگ ، پوشش گالوانیزه  شده، پوشش روی و غیره قابل استفاده می باشد.

انواع زنجیر
زنجیر گرید 30

کاتالوگ زنجیر گرید30

زنجیرCM آمریکا گرید 63:

زنجیرهای CM آمریکا گرید 63 یا G6 که نسبت به زنجیر G5 دارای ظرفیت باربری بالاتری (تا 25%) با همان قطر اسمی G5 ( زنجیر گرید 50) می باشد.زنجیر گرید 63 (G6) از فولاد ضد زنگ ساخته شده و با اتصالات CWI براساس آیین نامه DIN5687-1 مطابقت داشته و قابل استفاده می باشد.

کاتالوگ زنجیر گرید 63

زنجیر CM آمریکا گرید 70:

زنجیرهای CM آمریکا گرید 70 (G70)جهت استفاده در جابجایی بار مورد استفاده قرار میگیرد . این زنجیر با رنگ زرد کرومات پوشش داده شده و از کربن استیل حرارت داده شده ساخته می شود. پوشش زرد کرومات از خوردگی زنجیر محافظت نموده و نشانه ای جهت تشخیص گرید این زنجیر می باشد. از این زنجیر نمی توان بعنوان زنجیر جرثقیل در بالابرهای زنجیری استفاده نمود و در مواقعی که زنجیر بصورت عمودی تحت کشش است استفاده از آن مجاز نمی باشد.

زنجیر گرید 70

کاتالوگ زنجیر گرید 70

زنجیر CM آمریکا گرید 80:

زنجیر CM آمریکا گرید 80 (G80) مخصوص جابجایی در بالابرهای زنجیری و قابل کاربرد در کشتی ، صنایع آهن و فولاد ،صنایع شیمایی و نفت ، معدن ذغال سنگ بوده و از جنس فولاد کربن می باشد.

زنجیر گرید 80
زنجیر گرید 80
زنجیر گرید 80
زنجیر گرید 80

زنجیر گرید 316 ( زنجیر استیل):

زنجیر گرید 316 (زنجیر استیل Stainless Steel Chain) برای مصارفی همچون صنایع غذایی، صنایع شیمیایی ،صنایع دریایی و محل هایی که مغناظیسی نباشد مورد استفاده قرار میگیرد ولی  بعنوان زنجیر بالابرهای زنجیری مورد استفاده قرار نمیگیرد.

استاندارد مواد : نوع 316L ضد زنگ

استاندارد پوشش:( Bright     (BRT

عیار : 316

زنجیر گرید 316 زنجیر استیل

فهرست
مشاوره رایگان